Stranica 2 od 7 PrvoPrvo 1234567 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 11 do 20 od 64
Like Tree1Likes

Karte i kartaške igre

Raspravljate o temi Karte i kartaške igre u Baš Razno forumu, dio Društvo foruma; Mi kad se skupimo igramo Remi. To mi je definitivno najnajnajbolja igra svih vremena...

Akademik
    Datum registracije
    08-10-05
    Poruka
    6,448
    Liked
    7 times

Re: Karte i kartaške igre

Mi kad se skupimo igramo Remi. To mi je definitivno najnajnajbolja igra svih vremena

Starter
    Datum registracije
    04-06-08
    Poruka
    2
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: wonderwall Pogledaj Poruke
    briškula,trešeta i chi fa meno su redovno na repertoaru.posebno ova zadnja,obično u neku zlobu za onog tko izgubi....

a prije ko klinci se igrali svega. tablić,uno , pa nekakav ken's ili tako nešto slično. lorum nisam nikad igrao,a i žao mi je šta nisam naučio belu,remi i ostalo

dr.sc. Foruma Neighbour Wars Champion, Leaf Bouncer Champion, Breakit 2 Champion, Star Tree Champion, Pang Champion, Tobby: Sling Shot Champion, Easter Bunny Champion, DownHill Jumps Champion, Bad Boy Champion, Strip Down Champion, Office Love Champion, Spank The Nurse! Champion, Bomby Bomy Champion, Gorillaz Tiles Champion, Mercury Drops Champion, Movie Star Match-Up Champion, XL Jump Champion, Tetrix Champion, Frog Crossing Champion, XL Jump Champion, Santa SnowBoards Champion, Fastfood Champion, Chick Flick Champion, American Idol: Bounce Back Champion, Night of the zombie kittens Champion, Smack-n-Bash Champion, Gold Miner Special Edition Champion, Harvest Day Champion, Mind Your Marbles Champion, Tobby: Crisis Champion, American Idol: Sky Blocks Champion, American Idol: Sky Blocks Champion, Breakit Champion, Counting The Stars Champion, Ricochet Champion, Znax Champion, Rings Champion, Batting Practise Champion, Santa Snowboard Champion Avatar od korisnika Bluebird
    Datum registracije
    03-04-07
    Poruka
    2,968
    Liked
    563 times

Nisam neki fan kartanja, ali canastu bih mogla igrat cijeli dan, odlična igra
    You're an idiot. Play a record.

Forumaš Plave Krvi Avatar od korisnika GajbaPive
    Datum registracije
    04-01-06
    Starost
    31
    Poruka
    5,214
    Liked
    634 times

bela s drustvom, poker na fejsu
    izradjujem i prodajem sprave za vjezbanje. mail: drasko2002@gmail.com

Regularni forumas Avatar od korisnika Pljaplja
    Datum registracije
    14-08-08
    Starost
    34
    Poruka
    180
    Liked
    0 times

bela

Akademik Avatar od korisnika saban sajnovic
    Datum registracije
    14-12-07
    Starost
    53
    Poruka
    5,857
    Liked
    12 times

Raub potiče iz Austrije i prije Prvog svjetskog rata se preko austro-ugarskih vojnika jako brzo proširio na čitavo područje Bosne i Hercegovine. Danas je veoma popularan u istočnom, sjevernom i centralnom dijelu Republike BiH.

Pravila su jednostavna i laka. Igra se sa dva do četiri igrača. Na početku partije se odlučuje ko prvi dijeli karte. Onaj ko počinje dijeliti, dijeli prvo svakome po dvije karte i jednu okreće u sredinu. Ta okrenuta karta određuje automatski glavni adut jednog dijeljenja. Obično se pri okretanju keca ili kralja zove 'RAUB' i to znači da je onaj, koji je rekao 'Raub', igru primio na sebe. Tada primalac 'MORA' uzeti najmanje dva boda, u protivnom slučaju dobiva kaznene bodove. Ako je prvom rukom okrenuta srednja karta sedmica, svi igrači 'MORAJU' da prate a igru prima onaj koji je sedmicu okrenuo tj. koji dijeli. Sedmica kao 'MUSS' ne važi, ako je okrenuta u ostalim rukama tj. ako niko ne primi igru iz prve ruke. Ako nije 'RAUB', tada se sljedeći igrač do djelioca pita, da li će primiti igru, ako ne onda sljedeći, sve dok se krug ne zatvori kod onoga koji je počeo dijeliti. Ako niko ne primi igru, djelilac okreće još jednu kartu i isti se postupak još jednom ponavlja (ukupno je dozvoljeno okretati na takav način tri karte). Ako i drugi put niko nije primio, djelilac tada ima pravo da bira, da li će okrenuti još jednu kartu ili će dati 'REFU'. Refa znači, da dijeli sljedeći igrač i u toj partiji se osvojeni pozitivni i kazneni bodovi broje duplo. Ako bi se u jednoj 'REFA' partiji desilo da se okrene kao srednja karta sedmica (što znaci 'MUSS' partija), tada se refa prenosi u sljedeću a aktuelna partija se nastavlja sa mussom. Kad neko primi igru, ostali igrači mogu birati da li će pratiti ili se odbaciti. Ko se odluči pratiti mora uzeti najmanje jedan bod, ko ne prati ostaje u toj rundi na isto bodova. Igrači koji idu dalje imaju pravo svoje loše karte zamijeniti drugim. Pobjednik je onaj igrač, koji prvi stigne ili pređe nulu a počinje se igrati sa 21 bodom. Kazneni poeni su pozitivni a regularno ostvareni bodovi su minus poeni. Postoje tri vrste igre: normalna, refa i muss...

1) NORMALNA IGRA

a) ko primi mora uzeti najmanje 2 boda

- ako ne uzme ni jedan dobiva +4 kaznena boda
    - ako uzme samo jedan dobiva +3 kaznena boda

b) ko prati mora uzeti najmanje 1 poen

- ako ne uzme ni jedan dobiva +2 kaznena boda

c) za sve ostale slučajeve dobiva se onoliko minus bodova, koliko je uzeto tokom igre

2) REFA (sve je duplo)

a) ko primi mora uzeti najmanje 2 boda

- ako ne uzme ni jedan dobiva +8 kaznenih bodova
    - ako uzme samo jedan dobiva +6 kaznena boda

c) za sve ostale slučajeve dobiva se onoliko minus bodova puta dva, koliko je uzeto tokom igre

3) MUSS

a) ko primi (tj. ko je okrenuo sedmicu) mora uzeti najmanje 1 bod

- ako ne uzme taj jedan dobiva +4 kaznena boda

c) za sve ostale slučajeve dobiva se onoliko minus bodova, koliko je uzeto tokom igre

4) PAŽNJA

Na adute se mora odgovarati. Nije dozvoljeno bacati drugu kartu, ako se u rukama posjeduje tražena. Prva bačena karta je adut ruke i na nju se mora odgovarati. Ako se nema taj znak, tada se odgovara adutom igre (znak koji je pri dijeljenju okrenut u sredini i na koji se igra primila). Ako nemate ni jednu od navedenih, tada možete baciti bilo koju kartu.

5) PRIMJER

Ako je neko primio igru na bube srce. Srce je sad adut igre. Primalac počinje i baca as karo. As karo je adut ruke i na njega se MORA strogo odgovarati, znači sa drugim karoom. Ako nemate karo onda je dozvoljeno baciti adut igre, tz. srce. Ako ni srca nemate, onda bacate bilo koju. Pobjednik se gleda prvo po bačenom adutu (srce) a tek onda po adutu ruke (karo). Sve ostale karte (stranci) gube. Svaki početak jedne ruke postavlja se novi adut prvom bačenom kartom.

ps. na koliko si ostao bodova pa to puta 10 kuna
    Zadnji Uredio saban sajnovic : 07-10-08 u 11:01

Regularni forumas Avatar od korisnika Pljaplja
    Datum registracije
    14-08-08
    Starost
    34
    Poruka
    180
    Liked
    0 times

eh da raub i snaps (valjda sam dobro napisala) cesto sam igrala sa svojim tatom, udvoje i moram rec da sam vec zaboravila
    sabane

Akademik Avatar od korisnika saban sajnovic
    Datum registracije
    14-12-07
    Starost
    53
    Poruka
    5,857
    Liked
    12 times

Pljaplja, pa diš Raub zaboraviti.
    Nemoj mi to raditi. Vlak Zagreb-Beograd. Zagreb-Sarajevo. Udarno za Raub i ubit vreme, a ponekad i nešto zaraditi.

Regularni forumas Avatar od korisnika renesmee
    Datum registracije
    05-10-08
    Poruka
    73
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: damfisk Pogledaj Poruke
    Ja, recimo, nikako da skužim tu belu... to mi je nešto kao nuklearna fizika
    ma daj igra nije prejednostavna al nije nit tak teška za naučit... super zanimljiva igra
    Mama always said life was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get.

Akademik Avatar od korisnika vibica
    Datum registracije
    27-05-07
    Starost
    10
    Poruka
    4,977
    Liked
    5 times

Remi, sedmica, bela pomalo, uno ().. A ove briskule i tresete su mi nepojmljivi, tesko skroz..
    Syntax Error

Lajkaj nas na Facebooku