Stranica 2 od 5 PrvoPrvo 12345 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 11 do 20 od 41
Like Tree15Likes

Vrganji (Boletus edulis)

Raspravljate o temi Vrganji (Boletus edulis) u Gastronomija forumu, dio Život i Stil foruma; ...

Akademik Avatar od korisnika aroma
    Datum registracije
    05-01-11
    Poruka
    4,848
    Liked
    2876 times
    Citat Pravi autor: Joks Pogledaj Poruke
    napisao sam da ih ja ne berem...to moj otac, on je berač, ja samo konzumiram kasnije

mislim da je ovo iz podsljemenske zone, neznam točno gdje
    ah da , izvini ..
    sad im je negdi sezona branja el?

Citat Pravi autor: daidza Pogledaj Poruke
    srećom nisam, mene ti ni krpelji ne volje

nisam moslavačko nego bilogorsko dijete, ali u moslavini ima više vrganja pa idem tamo
    ja znam jednog lika koji bi se našprica onim smrdljivim čudom i opet je bio mister KRPELJAN
    la kukuracha

charolastra Kick Da PC Champion, Sponge Champion Avatar od korisnika daidza
    Datum registracije
    24-09-06
    Poruka
    35,153
    Liked
    7262 times

Re: Vrganji (Boletus edulis)

da se kladimo da ne znaš što je ovo

pa od kad sam prohodao više sam u prirodi nego na asvaltu i ako sam na sebi našao možda 2 krpelja u cijelom životu. mada su sad postali opasni pa se mora dobro paziti

ali ako ideš u gljive ne vrijedi se mazati, samo nakon izlaska iz šume dobro pregledati da nema kojeg na tebi i to je to
    'Now I am become Death, the destroyer of worlds.'

Veteran par excellence Planet Racer Champion Avatar od korisnika Joks
    Datum registracije
    02-06-04
    Poruka
    21,576
    Liked
    12317 times

mislim da je sezona branja pred kraj ljeta i u jesen

ja se ne sjećam kad sam krpelja zadnji put imao...srećom...možda zato jer me i nema puno po šumama
    jednu čašu držim u ruci, polako je okrećem...

Akademik Avatar od korisnika aroma
    Datum registracije
    05-01-11
    Poruka
    4,848
    Liked
    2876 times

Znam..ali sam bila ljenica :rumenko:

Ma Sjever Hrvatske obiluje tim opasnim, ovi drugi su bebice..al svakako da valja paziti ..
    la kukuracha

Datum registracije
    02-06-04
    Poruka
    21,576
    Liked
    12317 times

SKUPE ŠUMSKE DELICIJEKazne za branje gljiva bez dozvole i do 7.000 kuna!

Počela je sezona branja gljiva pa su mnogi krenuli u potragu za ukusnim vrganjima, lisičarkama, sunčanicama i blagvama. No dok berači traže gljive, lugari tragaju za njima kako bi provjerili beru li se šumske delicije u skladu sa zakonom.

Zakon o šumama beračima za osobne potrebe dnevno dopušta branje najviše dva kilograma gljiva (i to onih koje nisu zaštićene). Ali jedino u slučaju ako je od nadležne šumarije prethodno ishodio posebnu dozvolu za branje gljiva. Postoje dozvole za osobne potrebe i one za branje u komercijalne svrhe. Za osobne se mogu kupiti tri vrste dozvola: dnevna, tjedna i mjesečna. Dnevna karta za branje gljiva stoji 50 kuna, tjedna 100, a mjesečna 200 kuna. Potrebno ih je izvaditi u šumariji na čijem se području planira branje. Komercijalni berači dnevno mogu ubrati i do 10 kilograma gljiva, no oni dozvole za branje dobivaju tek nakon predočenja rješenja koje im izdaje Ministarstvo zaštite okoliša.

''Lugar radi prijavu u Šumariji, prijava se prosljeđuje u MUP i lokalnom inspektoratu nadležnom za poslove šumarstva koji diže tužbu protiv navedene osobe. Na svakom dijelu šume raspoređena su po dva do tri lugara, s tim da prema potrebi vikendom pojačavamo ljudstvo s ostalim šumskim tehničarima'', pojasnio je Zoran Bumber, upravitelj Šumarije Velika Gorica, pišu Kronike Velike Gorice.

Da se zakon u šumi poštuje paze lugari koji su u raspoređeni po svim dijelovima šuma. Vikendom pojačavaju nadzor, a za prekršaje su predviđene kazne i do 7.000 kuna za fizičke osobe. Sankcioniranje eventualnih nepoštivanja zakonskih odredbi u nadležnosti je šumarske inspekcije pri Ministarstvu poljoprivrede.

Za one koji su zaboravili kakve su kazne za branje gljiva bez dozvole

666+999=zlo i naopako Avatar od korisnika fat_boy_slim
    Datum registracije
    24-09-05
    Starost
    13
    Poruka
    38,454
    Liked
    21551 times

upravo mislio staviti taj članak.
    jebale ih 7000kn...đubrad
    tendre poison likes this.
    downloading...

Insajder Avatar od korisnika istrošeni
    Datum registracije
    15-03-13
    Poruka
    11,557
    Liked
    11707 times

Šta je to zakoni EU, Naprijed kod nas u Bosnu na branje .
    Neki te slome sa riječima a neki te sastave sa tišinom.

Datum registracije
    02-06-04
    Poruka
    21,576
    Liked
    12317 times

nije to EU zakon, to je tako još od puno prije našeg ulaska u EU

Akademik Neighbour Wars Champion, Pegz Champion, Leaf Bouncer Champion, Breakit 2 Champion, Christmas Bounce Champion, Star Tree Champion, Pang Champion, Tobby: Sling Shot Champion, Easter Bunny Champion, Billiard Frenzy Champion, DownHill Jumps Champion, Halloween Slingo Slots Champion, Bad Boy Champion, Strip Down Champion, Save Santa Champion, Trivial Blitz Champion, Office Love Champion, Spank The Nurse! Champion, Slingo U Pic 3 Champion, Bomby Bomy Champion, Gold Miner Classic Champion, Gorillaz Tiles Champion, Mercury Drops Champion, Movie Star Match-Up Champion, XL Jump Champion, Tetrix Champion, Frog Crossing Champion, XL Jump Champion, Ponx Champion, Trivial Blitz Champion, Rudolphs Revenge Champion, Santa SnowBoards Champion, Fastfood Champion, American Idol: Bounce Back Champion, Night of the zombie kittens Champion, Atomica Champion, Smack-n-Bash Champion, Gold Miner Special Edition Champion, The Egg Catcher Champion, Harvest Day Champion, Mind Your Marbles Champion, Tobby: Crisis Champion, American Idol: Sky Blocks Champion, American Idol: Sky Blocks Champion, Breakit Champion, Counting The Stars Champion, Ricochet Champion, Znax Champion, Sky Blocks Champion, Cosmic Switch Champion, Urban Swat Champion, Rings Champion, Batting Practise Champion, Santa Snowboard Champion Avatar od korisnika Bluebird
    Datum registracije
    03-04-07
    Poruka
    3,977
    Liked
    1180 times

Ma da, najbolje bi bilo da nitko ne štiti šume i život u njima. Još i to moramo uništiti.
    Miss Hyde likes this.
    You're an idiot. Play a record.

Datum registracije
    02-06-04
    Poruka
    21,576
    Liked
    12317 times

a kako se na ovaj način štiti život u šumi?
    i jel uopće treba kontrolirati na takav rigorozan način koliko je netko gljiva ubrao?
    bar su gljive samonikle i uvijek ih ima i ako se ne poberu ionako će za nekoliko dana strulit i propast...kao da su one nešto rijetko i neobnovljivo pa kao kad ih ubereš više nikad tu neće rast

Lajkaj nas na Facebooku