Stranica 1 od 7 123456 ... ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 1 do 10 od 64

Ozljeda meniska

Raspravljate o temi Ozljeda meniska u Medicina forumu, dio Zdravlje foruma; ...

Liže čim zine Avatar od korisnika Scorpy
    Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,101
    Liked
    159 times

Ozljeda meniska

Ima li tko iskustva s puknućem (medijalnog) meniska? Koliko treba da ozljeda zacijeli kad čovjek miruje a koliko kad hoda, vozi, radi...?

Naime, zbog posla ne mogu ležati, telim se već dulje od dva mjeseca s tim, posebno sad, kada je hladno. Boli za popizdit, a kreme (Voltaren, Deep Relief, Nimulid) pomažu nakratko, poslije je još gore.

Magnetska rezonancija pokazala mi je puknuće meniska, istegnuće ligamenata i oštećenja hrskavice. Preporuka je da mirujem, ali kada sam liječnicima objasnio situaciju, složili su se da smijem hodati. Vožnja je već problem, pogotovo kad često mijenjam brzine.

Dakle, zanima me kako da si sam pomognem. Hvala lijepa.
    Potpisi su za budale.

Akademik Run Ronaldo Run Champion Avatar od korisnika daka
    Datum registracije
    02-06-06
    Poruka
    5,453
    Liked
    1561 times

Re: Ozljeda meniska

Pa preporuka ti je dobra, za tu ozlijedu moraš mirovat, jer to je teška i jako zajebana ozlijeda, pogotovo ako je puknuće ili medijalnog ili lateralnog meniska.

Možda bi bilo dobro da imobiliziraš koljeno, jer medijalni menisk ti učvršćuje koljeno.

a zajebana situacija baš kod tog medijalnog je to što je on srasto sa hrskavicom u koljenu tako da je on manje fleksibilan od lateralnog meniska i zbog toga se on češće ozlijedi.
    Zadnji Uredio daka : 11-01-09 u 20:23

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,101
    Liked
    159 times

A čime da ga imobiliziram, da kupim sportski steznik? Ili štogod slično?

Imam nekakav improvizirani, odrezao sam donji dio čarape pa je navučem preko noge, od bedra do potkoljenice. Štiti od hladnoće, ali nakon nekog vremena koljeno me počne boljeti zbog pritiska. Nije snažan, uzeo sam najširu čarapu koju sam u ormaru mogao naći, ali jest pritisak. Osim toga, mažem koljeno svaka dva-tri sata pa mi je i nezgodno to svako malo skidati.
    Potpisi su za budale.

prof. Foruma Avatar od korisnika sunka5
    Datum registracije
    29-01-06
    Poruka
    1,335
    Liked
    10 times

Joj, tek sam sad skužio ovu temu...

Ovako, prije cca mjesec dana sam operirao baš menisk...

Dijagnoza je bila puknuće medijalnog meniska...Što sam kao mlad i to mi je prvi put, doktor je odlučio da će oštećeni menisk šivati...Uglavnom, oporavak je sljedeći: mjesec dana nakon operacije noga je u ortozi u potpuno ispruženom položaju, a onda slijedi poolagani oporavak...Ako je sve OK potpuni oporavak cca 2,5 - 3 mjeseca nakon operacije...

Ali, na posao sam se vrati 3 tjedna nakon operacije...Jedino je malo problem hodati u ortozi, ali navikneš se...

I ja sam 'otezao' sa operacijom...Menisk je izdržao cca mjesec dana, nakon toga je puknuo skroz i izašao - rezultat je bilo blokirano koljeno i strašna bol...

Uglavnom, ako imaš bilo kakavih pitanja ili trebaš neke savjete...Slobodno pitaj: bilo tu bilo na PP

P.S. Ovaj oporavak vrijedi samo ako ti šivaj oštećeni menisk, ako se ide na rezanje, odstranivanje oštećenog dijela meniska, oporavak je puuuno brži (cca 5,6 dana) ali je dugoročno pušiona...
    Za one koji žele saznati više o Šunki:

Više o meni

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,101
    Liked
    159 times

Hvala. Budem li trebao informacije, javit ću ti se.
    Potpisi su za budale.

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,101
    Liked
    159 times

Zaboravih, dao sam otkaz. Od 21. siječnja na ostatku sam godišnjeg. Slijedi mi ležanje i strogi odmor.

Posao je posao, ali zdravlje je zdravlje.
    Potpisi su za budale.

Datum registracije
    29-01-06
    Poruka
    1,335
    Liked
    10 times

Citat Pravi autor: Scorpy Pogledaj Poruke
    Zaboravih, dao sam otkaz. Od 21. siječnja na ostatku sam godišnjeg. Slijedi mi ležanje i strogi odmor.

Posao je posao, ali zdravlje je zdravlje.
    Jedna stvar mi nije jasna: Zašto te ne operiraju?!

Pa neće ti od mirovanja (koliko god ono strogo bilo) zarasti puknuti menisk ili hrskavica?!

Čak suprotno, od mirovanja će ti atrofirati mišići na toj nozi, pa ćeš imati problema sa oporavkom.

Više o meni

Starter Avatar od korisnika MaXXtro
    Datum registracije
    20-08-08
    Poruka
    42
    Liked
    0 times

ja nemam iskustva s puknućem meniska ali imam s istegnutim ligamentima.

Dok sam trenirao ragbi imao sam 5 puta istu ozljedu

(istegnuće svih ligamenata ljevog koljena)

Svaki put kad bi mi se desila ta ozjleda morao bi 3 mjeseca STROGO MIROVAT

1 mjesec strogo mirovanje, 2 do wc i nazat na kauč

uglavnom

zavij koljeno rastezljivim zavojem i moći ga u mješavinu rakije i mora (0,5L mora ili slane vode + 0,03l rakije)

vjeruj mi proć će ti

i obavezno kupi steznik za koljeno u bilo kojoj apoteci

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,101
    Liked
    159 times

Citat Pravi autor: sunka5 Pogledaj Poruke
    Jedna stvar mi nije jasna: Zašto te ne operiraju?!

Pa neće ti od mirovanja (koliko god ono strogo bilo) zarasti puknuti menisk ili hrskavica?!

Čak suprotno, od mirovanja će ti atrofirati mišići na toj nozi, pa ćeš imati problema sa oporavkom.
    Bio sam kod četvorice dijagnostičara i ortopeda, što u Zagrebu, što u Požegi. Svi su rekli da je operacija posljednje rješenje. Ako se stanje toliko pogorša, dakle.

A menisk nije potpuno puknuo, samo dijelom. Nisam liječnik pa ne znam može li zarasti ili ne. Sad si me uplašio.

Citat Pravi autor: MaXXtro Pogledaj Poruke
    ja nemam iskustva s puknućem meniska ali imam s istegnutim ligamentima.

Dok sam trenirao ragbi imao sam 5 puta istu ozljedu

(istegnuće svih ligamenata ljevog koljena)

Svaki put kad bi mi se desila ta ozjleda morao bi 3 mjeseca STROGO MIROVAT

1 mjesec strogo mirovanje, 2 do wc i nazat na kauč

uglavnom

zavij koljeno rastezljivim zavojem i moći ga u mješavinu rakije i mora (0,5L mora ili slane vode + 0,03l rakije)

vjeruj mi proć će ti

i obavezno kupi steznik za koljeno u bilo kojoj apoteci
    Okej, hoću. Hvala ti lijepa.
    Potpisi su za budale.

Datum registracije
    29-01-06
    Poruka
    1,335
    Liked
    10 times

Citat Pravi autor: Scorpy Pogledaj Poruke
    Bio sam kod četvorice dijagnostičara i ortopeda, što u Zagrebu, što u Požegi. Svi su rekli da je operacija posljednje rješenje. Ako se stanje toliko pogorša, dakle.

A menisk nije potpuno puknuo, samo dijelom. Nisam liječnik pa ne znam može li zarasti ili ne. Sad si me uplašio.
    Nisam te htio uplašiti

Meni isto nije menisk potpuno puknuo. Operater mi je rekao da je cca 40-50% meniska se 'zgužvalo' (puknulo).

Osobno sam bio kod trojce i sva trojca su mi rekli da je to za operaciju i to što prije...

Doduše, kod sve trojce sam bio kada mi je koljeno bilo blokirano, tj. menisk mi je potpuno 'izašao' i koljeno je bilo zablokirano u nekom poluispruženom položaju. Tako da mi je veeliki problem bio kretati se, čak i sa dvije štake, uopće se nisam mogao osloniti na tu nogu (jer je bila radi poluispruženog položaja prekratka)...

I da, koliko sam ja shvatio priču oko meniska, on ne može zarasti, tj. vratiti se u normalu, jedino se može fizikalnom terapijom ojačati mišiće i tetive oko koljena pa da oni preuzmu dio funkcija meniska, ali možda sam ja nešto krivo shvatio

Više o meni

Stranica 1 od 7 123456 ... ZadnjeZadnje

Lajkaj nas na Facebooku