Stranica 1 od 3 123 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 1 do 10 od 26

Darovni ugovor

Raspravljate o temi Darovni ugovor u Pravo forumu, dio Znanost foruma; Suprug mi je darovnim ugovorom darovao svoj dio kuće 2002. godine. U ugovoru je navedeno da ima pravo doživotnog uživanja ...

Starter
    Datum registracije
    10-09-07
    Starost
    60
    Poruka
    2
    Liked
    0 times

Darovni ugovor

Suprug mi je darovnim ugovorom darovao svoj dio kuće 2002. godine. U ugovoru je navedeno da ima pravo doživotnog uživanja što mu nitko ne osporava. 2007. podnio je tužbe za rastavu braka, te osporavanje darovnog ugovora. Sporazumno smo se rastali, te se dalje sporimo oko darovnog ugovora. Bivši suprug liječeni je alkoholičar i trenutno je na vještačenju kojim želi dokazati da mi je ugovor potpisao u neuračunljivom stanju, iako je na sudu izjavio da već 5 godina ne pije.
    Napominjem da sam u braku jedino ja novčano ulagala u kuću za adaptaciju, te da sam tijekom braka fizički i psihički zlostavljana. Sve navode mogu dokazati izjavama svjedoka, računima, policijskim zapisnicima, te lječničkim potvrdama i slikama.
    1. Zanima me koji je zakonski rok za osporavanje darovnog ugovora i je li njegova tužba po tom pitanju zakonski opravdana?
    2. Može li moj bivši suprug dokazati svoju navodnu neuračunljivost unazad 5 godina?

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,522
    Liked
    537 times

Re: Darovni ugovor

1. Zakonski rok za osporavanje darovnog ugovora - Pretpostavljam da je ovdje riječ o proglašenju ugovora ništavim. Ne postoji rok u kojem se ugovor može proglasit ništavim. Znači, ako sud utvrdi da je postoji jedan ili više razloga za ništavost, onda taj ugovor (u pravnom smislu) ne postoji odn. kao da se i nije sklopio. Ne postoji rok u kojem se može podignut tužba za utvrđenje ugovora ništavim

Da li je njegova tužba zakonski opravdana - zakon priznaje mogućnost poništenja ugovora - to je gore spomenuta ništavost. Također postoji i mogućnost tzv. opoziva darovanja. Darovanje se može opozvati u nekim, zakonom određenim slučajevima.

Ova vaša situacija je, čini mi se, proglašenje ugovora ništavim. Kao što sam rekao, zakon dozvoljava tu mogućnost. Na tužitelju je da dokaže osnovanost svojih tvrdnji. Dakle, ako tužitelj nema adekvatne dokaze, tužba se odbija i ugovor ostaje na snazi.

2. Može li Vaš suprug dokazati svoju neuračunljivost - u ovom slučaju, nije riječ o "neuračunljivosti" (to je pojam iz kaznenog prava) nego o poslovnoj sposobnosti, odn. o sposobnosti jedne stranke da poduzima pravno relevantna očitovanja volje. Može li Vaš suprug to dokazati? To ne znam, ovisi o dokazima s kojima on raspolaže. Obzirom na vaš prikaz situacije, ja sumnjam da može, ali ovako se ne može sa 100%-sigurnošću ništa reći

Starter
    Datum registracije
    10-09-07
    Starost
    60
    Poruka
    2
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: damfisk Pogledaj Poruke
    1. Zakonski rok za osporavanje darovnog ugovora - Pretpostavljam da je ovdje riječ o proglašenju ugovora ništavim. Ne postoji rok u kojem se ugovor može proglasit ništavim. Znači, ako sud utvrdi da je postoji jedan ili više razloga za ništavost, onda taj ugovor (u pravnom smislu) ne postoji odn. kao da se i nije sklopio. Ne postoji rok u kojem se može podignut tužba za utvrđenje ugovora ništavim

Da li je njegova tužba zakonski opravdana - zakon priznaje mogućnost poništenja ugovora - to je gore spomenuta ništavost. Također postoji i mogućnost tzv. opoziva darovanja. Darovanje se može opozvati u nekim, zakonom određenim slučajevima.

Ova vaša situacija je, čini mi se, proglašenje ugovora ništavim. Kao što sam rekao, zakon dozvoljava tu mogućnost. Na tužitelju je da dokaže osnovanost svojih tvrdnji. Dakle, ako tužitelj nema adekvatne dokaze, tužba se odbija i ugovor ostaje na snazi.

2. Može li Vaš suprug dokazati svoju neuračunljivost - u ovom slučaju, nije riječ o "neuračunljivosti" (to je pojam iz kaznenog prava) nego o poslovnoj sposobnosti, odn. o sposobnosti jedne stranke da poduzima pravno relevantna očitovanja volje. Može li Vaš suprug to dokazati? To ne znam, ovisi o dokazima s kojima on raspolaže. Obzirom na vaš prikaz situacije, ja sumnjam da može, ali ovako se ne može sa 100%-sigurnošću ništa reći
    Poštovani, zahvaljujem Vam na brzom odgovoru. Imam još nekoliko pitanja i dodatnih informacija o mojem slučaju, pa Vas molim da ih komentirate.
    U kojim se slučajevima darovanje može opozvati?
    Znate li u kojem zakonu se mogu pronaći informacije o darovnim ugovorima?
    Moj bivši suprug na sudu je zatražio sudsko vještačenje kojim želi dokazati da nije bio uračunljiv za vrijeme potpisivanja darovnog ugovora. Točno taj izraz "neuračunjiv" i on i njegova odvjetnica, a i sudac rabili su na raspravi.
    Dokazi koje kani upotrijebiti su otpusna pisma s psihijatrijskog liječenja (dijagnoza depresija) i dokumenti vezani uz liječenje alkoholizma.
    Darovni ugovor sklopili smo kod javnog bilježnika koji mu je pročitao sve pravne posljedice njegovog potpisa. Tada je izjavio da razumije što potpisuje. Sada na sudu tvrdi da nije znao kakve posljedice njegov potpis nosi, te da je mislio kako darovni ugovor može poništiti kad god želi.

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,522
    Liked
    537 times

Citat Pravi autor: eni1953 Pogledaj Poruke
    Poštovani, zahvaljujem Vam na brzom odgovoru. Imam još nekoliko pitanja i dodatnih informacija o mojem slučaju, pa Vas molim da ih komentirate.
    U kojim se slučajevima darovanje može opozvati?
    Znate li u kojem zakonu se mogu pronaći informacije o darovnim ugovorima?
    Moj bivši suprug na sudu je zatražio sudsko vještačenje kojim želi dokazati da nije bio uračunljiv za vrijeme potpisivanja darovnog ugovora. Točno taj izraz "neuračunjiv" i on i njegova odvjetnica, a i sudac rabili su na raspravi.
    Dokazi koje kani upotrijebiti su otpusna pisma s psihijatrijskog liječenja (dijagnoza depresija) i dokumenti vezani uz liječenje alkoholizma.
    Darovni ugovor sklopili smo kod javnog bilježnika koji mu je pročitao sve pravne posljedice njegovog potpisa. Tada je izjavio da razumije što potpisuje. Sada na sudu tvrdi da nije znao kakve posljedice njegov potpis nosi, te da je mislio kako darovni ugovor može poništiti kad god želi.

Ugovor o darovanju reguliran je Zakonom o obveznim odnosima, Narodne Novine br. 35. iz 2005. godine

Ugovor o darovanju može se opozvati:
    a) kada darovatelj zapadne u takvu situaciju da mu je zbog slabog imovinskog stanja ugroženo zdravlje
    b) zbog nezahvalnosti obdarernik (primjer: obdarenik ugrozi život darovatelju)
    c) ako je darovanje učinjeno da bi se izbjegla ranija obveza darovatelja
    d) ako je darovanjem povrijeđenja obveza uzdržavanja koju ima darovatelj
    e) ako je darovanjem povrijeđen nužni naslijedi dio
    f) ako je darovanjem oštećeno naknadno rođeno dijete

Starter
    Datum registracije
    27-12-07
    Poruka
    5
    Liked
    0 times

I ja imam problem, pa molim za pomoć. Otac mog supruga je umro pred tjedan dana u 83.godini. Unazad dvije godine se gubio (staračka senilnost ili neka od staračkih demencija, nije točno utvrđeno) toliko da nije uvijek prepoznavao sina, kćer, zeta ni unuke... Po mirovinu u banku je odlazio nekada i po dva puta dnevno (nakon što bi je podigao), te vikao na službenike da ga varaju i prijetio im, tako da su zaštitari dobili nalog da ga ne puštaju u banku. Kad je u 7. mjesecu bio kod nas, pitao je mog supruga (svog sina) tko mu je otac, gdje mu žive roditelji, ima li djece i slična pitanja. Tjedan dana nakon njegove smrti, suprug je saznao da je otac polovinu svoje imovine darovao sestri darovnim ugovorom 21.8.2007.godine, nakon čega ga je sestra, usprkos muževom protivljenju, u 12. mjesecu smjestila u dom, gdje je nakon 10 dana umro. Sestra mu se odmah po darovnom ugovoru uknjižila na nekretninu.
    Može li se darovni ugovor poništiti i ima li osnova da se sestra proglasi nedostojnim nasljednikom, tim više što znamo da je nekada postojala oporuka kojom on dvije etaže kuće ostavlja sinu, a jednu kćerki. Hvala

Akademik Avatar od korisnika marinkoM8
    Datum registracije
    20-08-07
    Poruka
    3,722
    Liked
    45 times

možete tužit i tražit poništenje tog ugovora.
    pripremite se na parnicu koja će trajat.

to je ipak posao za odvjetnika tako da preporučam da šta prije pođete da vam napiše tužbu
    Kontra mraku, kontra sili,
    nareslo je ka iz vode,
    i trkalo do slobode

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,522
    Liked
    537 times

Sva darovanja učinjenja nasljednicima mogu se na ostavinskoj raspravi uključiti u nasljedni dio.

Nadalje, darovni ugovor može se pobijati na sudu, u parnici. Točnije, može se podići tužba za proglašenje ugovora ništavim jer je darovatelj bio nesposoban za rasuđivanje.

Konačno, na ostavinskoj raspravi treba donijeti oporuku i zatražiti proglašenje iste, i potom dovesti u pitanje ispravnost gorespomenutog ugovora o darovanju. Potom ćete biti upućeni u parnicu (ovo što sam gore spomenuo)

Svakako, na vama je teret dokazivanja - što znači da vi morate dokazati da je ostavitelj (darovatelj) bio senilan, da se gubio, da nije bio sposoban za rasuđivanje...

Nadam se da sam barem malo pomogao

Starter
    Datum registracije
    27-12-07
    Poruka
    5
    Liked
    0 times

Mnogo hvala na brzim odgovorima. To smo i sami znali, ali sam se nadala da ima neki manje gorak način. Hvala još jednom!

Akademik Avatar od korisnika marinkoM8
    Datum registracije
    20-08-07
    Poruka
    3,722
    Liked
    45 times

Citat Pravi autor: imagiteranka Pogledaj Poruke
    Mnogo hvala na brzim odgovorima. To smo i sami znali, ali sam se nadala da ima neki manje gorak način. Hvala još jednom!
    jedino dogovor sa sestron od muža.
    nažalost al nekako mislin da tu nećete dobit šta biste tili
    Kontra mraku, kontra sili,
    nareslo je ka iz vode,
    i trkalo do slobode

Starter
    Datum registracije
    27-12-07
    Poruka
    5
    Liked
    0 times

Imali ste pravo sto se tiče postupka oko dokazivanja nevaljanosti darovnog ugovora. Suprug je bio kod javnog bilježnika i nekoliko advokata, pa su mu svi rekli da /mada su svi znali da nije unazad dvije, a naročito posljednju godinu bio sposoban razumno rasuđivati/ i uz bezbroj svjedoka, bit će to teško dokazati i trajat će godinama. Ne možemo vjerovati da je javni bilježnik uopće smio to napraviti, kad se na očigled vidjelo u kakvom je tata stanju. U doba rađenja ugovora nije mogao znati što je uopće darovni ugovor, niti što potpisuje, jer nije znao ni tko su mu djeca i unučad.
    Najvjerojatnije će odustati od pobijanja i jalovog posla.
    Međutim, strahovito je povrijeđen sestrinim postupkom, jer je oca, 3 mjeseca nakon što je tim darovnim ugovorom na sebe uknjižila njegovu 1/2 /što znači 1/4 cijele kuće/, otpremila u dom, bez bratove suglasnosti, znajući da je dezorijentiran i da se neće snaći u tuđem prostoru. Tako je i bilo, pa je već drugi dan dva puta pao i završio u bolnici. Nakon tjedan dana je vraćen u dom, gdje je sljedeći dan umro. Vezan. Stoga molim još jedan savjet - U IDUĆEM POSTU.
    Zadnji Uredio imagiteranka : 30-12-07 u 10:15 Razlog: pojašnjenje

Stranica 1 od 3 123 ZadnjeZadnje

Lajkaj nas na Facebooku