Stranica 1 od 2 12 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 1 do 10 od 16

Osporavanje darovnog ugovora???

Raspravljate o temi Osporavanje darovnog ugovora??? u Pravo forumu, dio Znanost foruma; Prije 6 godina moj otac mi je darovao jednosobni stan u kojemu zivi moja majka...ove godine je on umro,i ja ...

Starter
    Datum registracije
    21-07-09
    Poruka
    7
    Liked
    0 times

Osporavanje darovnog ugovora???

Prije 6 godina moj otac mi je darovao jednosobni stan u kojemu zivi moja majka...ove godine je on umro,i ja ne zelim prodati stan....moje 3 sestre traze nuzni dio,a 4 sestra se slaze samnom,kao i majka....sestre su htjele stan prodati i majku staviti u neki mali....

Znaci stan je moj,otac mi ga je darovao prije 6 godina,tako da nemogu reci da nije bio pri zdravoj pameti..One sada pokrecu sudsku tuzbu za osporavanje darovnog ugovora....imaju li oni pravo na nuzni dio ili ne???

Molim vas sto brzi odgovor

Akademik Avatar od korisnika Vidolinho
    Datum registracije
    16-03-07
    Starost
    31
    Poruka
    5,730
    Liked
    154 times

Re: Osporavanje darovnog ugovora???

Ma kakvo osporavanje. Ako ti je otac bio živ i zdrav u trenutku potpisivanja ugovora i samim time ugovor je valjan, sestre ti ne mogu ništa. Kakvo osporavanje ugovora, na temelju čega...

Nužni dio se odnosi na ostavštinu bez testamenta. Taj stan nije ostavština tvoga oca nego tvoje vlasništvo i to već 6 godina.

Može li netko od pravih pravnika to i potvrditi?
    Zadnji Uredio Vidolinho : 21-07-09 u 23:43

666+999=zlo i naopako Avatar od korisnika fat_boy_slim
    Datum registracije
    24-09-05
    Starost
    9
    Poruka
    33,385
    Liked
    8853 times

ne moze niko potvrditi jer su banani
    Volim grad koji teče!

Datum registracije
    16-03-07
    Starost
    31
    Poruka
    5,730
    Liked
    154 times

Citat Pravi autor: fat_boy_slim Pogledaj Poruke
    ne moze niko potvrditi jer su banani
    Carica i Marinko isto?

Persona non grata
    Datum registracije
    27-03-08
    Starost
    27
    Poruka
    17,163
    Liked
    76 times

mislin da je i MP pravnica, ili nesto tako, znan da je prcala damfiska kako je streber

Starter
    Datum registracije
    21-07-09
    Poruka
    7
    Liked
    0 times

Ispravak netocnih navoda....sad sam pogledao darovnicu,i zapravo taj stan imam vec 12godina....znaci,ja bih treao dobiti na sudu?

Datum registracije
    16-03-07
    Starost
    31
    Poruka
    5,730
    Liked
    154 times

Mislim da to do suda ne bi trebalo niti doći... Koja je osnova za osporavanje tvojeg vlasništva?

Starter
    Datum registracije
    21-07-09
    Poruka
    7
    Liked
    0 times

Ma neznam ni sam...rekle su da im ja isplatim njihov nuzni dio,pa neka zadrzim stan,ili ce me tuziti....pa da te pitam...znaci one nemaju pravo ni na nuzni dio niti na nista?

Datum registracije
    16-03-07
    Starost
    31
    Poruka
    5,730
    Liked
    154 times

Citat Pravi autor: Clay Pogledaj Poruke
    Ma neznam ni sam...rekle su da im ja isplatim njihov nuzni dio,pa neka zadrzim stan,ili ce me tuziti....pa da te pitam...znaci one nemaju pravo ni na nuzni dio niti na nista?
    Reci ti njima da im ne daješ ništa jer je to tvoja imovina, a ne ostavina. One su eventualno imale priliku osporiti darovni ugovor, a kako nisu - do-vi-đe-nja!

Ajde im onda daj "nužni" dio i za auto (ako ga imaš), pa si ti sam zadrži auto. Kužiš na šta ciljam?

A gramzljive rodbine...

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,520
    Liked
    537 times

Evo i jedan oproštajni pravni savjet. Nisam mislio ovdje više pisat, ali kad sam vidio "savjete", moram regirat, jer ste čovjeka krivo uputili.

Dakle,

Citat Pravi autor: Clay Pogledaj Poruke
    Prije 6 godina moj otac mi je darovao jednosobni stan u kojemu zivi moja majka...ove godine je on umro,i ja ne zelim prodati stan....moje 3 sestre traze nuzni dio,a 4 sestra se slaze samnom,kao i majka....sestre su htjele stan prodati i majku staviti u neki mali....

Znaci stan je moj,otac mi ga je darovao prije 6 godina,tako da nemogu reci da nije bio pri zdravoj pameti..One sada pokrecu sudsku tuzbu za osporavanje darovnog ugovora....imaju li oni pravo na nuzni dio ili ne???

Molim vas sto brzi odgovor
    Prijatelju dragi, odmah ću ti reć da su te ovdje krivo savjetovali.

Naime, svako darovanje koje je ostavitelj (u ovom slučaju tvoj otac) učinio za života nasljedicima prvog nasljednog reda (odn. bračnom drugu i djeci) MOŽE SE POBIJATI ukoliko je takvim darovanje povrijeđen nužni nasljedni dio.

Ovaj tvoj slučaj je upravo takav. Otac ti je darovao stan. Ostali nužni nasljednici (u tvom slučaju, tvoje sestre), ako smatraju da je njihov nužni dio povrijeđen, mogu tužbom zahtijevat poništenje tog darovnog ugovora. I vrlo vjerovatno će u toj tužbi uspjeti.

Uopće nije bitno kada je darovanje učinjeno. Uopće nije bitno je li tvoj otac u trenutku darovanja bio sposoban za rasuđivanje.

Sud će utvrdit kolika je sveukupna ostavinska masa, koliki je nužni dio svakog od nasljednika, te je li darovanjem taj nužni dio povrijeđen.

Ako je darovnim ugovorom povrijeđen njihov nužni dio, uspjet će sa tužbom i sud će poništit taj darovni ugovor.

Eto, toliko do mene. Za daljnje informacije slobodno se obrati moderatorima

P.S. Vidolinho, brzo, Zakon o nasljeđivanju u ruke! Nastaviš li ovako, nikad nećeš položit građansko pravo

Stranica 1 od 2 12 ZadnjeZadnje

Lajkaj nas na Facebooku