Pokazujem rezultate 1 do 7 od 7

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine

Raspravljate o temi Ugovor o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine u Pravo forumu, dio Znanost foruma; Imam nekoliko pitanja u svei ugovora o dozivotnom izdrzavanju koja ce sigurno zanimati one koji imaju isti ili slican problem ...

Starter
    Datum registracije
    31-07-10
    Poruka
    3
    Liked
    0 times

Ugovor o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine

Imam nekoliko pitanja u svei ugovora o dozivotnom izdrzavanju koja ce sigurno zanimati one koji imaju isti ili slican problem

Ukoliko je ugovor o dozivotnom napravljen 24 Maja 2000 izmedju majke i mog supruga a svekrva potpisala ugovor sa firmom o otkupu 13 Juna 2000 i taj ugovor o dozivotnom izdrzavanju ovjeren tri dana poslije 16 Juna 2000. Da li ce sud smatrati takav ugovor o dozivotnom izdrzavanju za mamin stan kao vazeci ili ne jer stan nije bio vlasnistvo mame kad je ugovor bio potpisan ( imala je pravo koristenja na stan 1/1 i bila nosilac stanarskog prava) 24 maja 2000?

Ukoliko je ugovor potpisan i ovjerden od stane suda 2000 god ali u ugovoru ne stoji da ugovorne strane ne moraju da zive u zajednici vec samo da briga o korisniku izdrzavanja mora da bude adekvatna a u medjuvremenu se brat useli u taj stan i zivi sa mamom korisnikom ugovora 2 godine prije nego je preminula kakva su njegova prava na taj stan i moze li zahtjevati ponistenje ovog ugovora ?

Kakva su prava supruznika u takvom ugovoru ako je napravljen dok je njihova zajednica trajala, a trajala je i nakon smrti korisnika izdrzavanja da li u slucaju razvoda ima supruznik pravo na dio u stanu ako moze da dokaze da je doprinosi tom izdrzavanju jer drugi supruznik cije je ime na ugovoru nije radio ( supruga nije naznacena na ugovoru ali nije ni iskljucena posebnim aktom)?

Da li se pod brigom ukoliko to nije posebno istaknuto u ugovoru smatra i prenosenje obaveze na trece lice ( placanje osobe koja je cistila i radila u stanu) da odrzava stan korisnika izdrzavanja? Moze li se ovo smatrati dokazom na sudu da je briga ipak postojala?

Ako se ugovor ne prikaze na sudu prilikom ostavinske te jedan brat koji je na ugovoru odrekne se stana u korist drugog brata ali se njegov supruznik o tome ne obavijesti da li supruznik ima pravo da trazi da se ugovor proglasi nevazecim jer je ucestvovao u brizi o korisniku izdrzavanja?

Zao mi je sve ovo preopsirno ali sam u postupku razvoda i podjele bracne imovine.
    Zahvaljujem

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,520
    Liked
    537 times

Re: Ugovor o dozivotnom izdrzavanju kao dio bracne stecevine

Citat Pravi autor: TZ73 Pogledaj Poruke
    Imam nekoliko pitanja u svei ugovora o dozivotnom izdrzavanju koja ce sigurno zanimati one koji imaju isti ili slican problem

Ukoliko je ugovor o dozivotnom napravljen 24 Maja 2000 izmedju majke i mog supruga a svekrva potpisala ugovor sa firmom o otkupu 13 Juna 2000 i taj ugovor o dozivotnom izdrzavanju ovjeren tri dana poslije 16 Juna 2000. Da li ce sud smatrati takav ugovor o dozivotnom izdrzavanju za mamin stan kao vazeci ili ne jer stan nije bio vlasnistvo mame kad je ugovor bio potpisan ( imala je pravo koristenja na stan 1/1 i bila nosilac stanarskog prava) 24 maja 2000?
    Kao prvo, koristite pojam "ugovor o doživotnom uzdržavanju", a tim ugovorom davatelj uzdržavanja (u ovom slučaj sin tj. Vaš suprug) stječe vlasništvo na nekretninama NAKON SMRTI primatelja uzdržavanja (u ovom slučaju majke tj. Vaša svekrva).

Iz vašeg teksta može se zaključiti da je primateljica uzdržavanja (Vaša svekrva) još uvijek živa, šta znači da davatelj uzdržavanja (Vaš suprug) JOŠ UVIJEK NIJE STEKAO VLASNIŠTVO nad stanom temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Nadalje, pitanje datuma koje spominjete je vrlo bitno. Naime, ugovor o doživotnom uzdržavanju sklopljen je 25.05.2000. i u tom trenutku primateljica uzdržavanja nije bila vlasnik stana kojeg prenosi ugovorom. Ona je postala vlasnik naknadno, 13.07.2000. god.

Budući da je opće načelo stvarnog prava glasi kako nitko pravnim poslom drugog ne može prenijeti više prava na nekoj stvari nego šta ih sam ima, takav prijenos vlasništva bio bi nevaljan.

Moram napomenut da je ovo opće načelo, i da ja u svojoj praksi do sada nisam imao sličan slučaj, tako da ne mogu reć za 100% sigurnošću kakva je sudska praksa u ovim slučajevima, i da li uopće postoji.

Ukoliko je ugovor potpisan i ovjerden od stane suda 2000 god ali u ugovoru ne stoji da ugovorne strane ne moraju da zive u zajednici vec samo da briga o korisniku izdrzavanja mora da bude adekvatna a u medjuvremenu se brat useli u taj stan i zivi sa mamom korisnikom ugovora 2 godine prije nego je preminula kakva su njegova prava na taj stan i moze li zahtjevati ponistenje ovog ugovora ?

Da li se pod brigom ukoliko to nije posebno istaknuto u ugovoru smatra i prenosenje obaveze na trece lice ( placanje osobe koja je cistila i radila u stanu) da odrzava stan korisnika izdrzavanja? Moze li se ovo smatrati dokazom na sudu da je briga ipak postojala?
    Kao drugo - adekvatna briga za primateljicu uzdržavanja je baš to: adekvatna briga. To ne znači da davatelj uzdržavanja mora zajednički živjet sa primateljicom uzdržavanja. Dovoljno je da se on brine o njoj - sukladno svojim mogućnostima i njezinim potrebama.

To može značiti i plaćanje osobe koja će čistiti, pomagati, uređivati stan, to može značit i podmirivanje troškova stanarine, nabavku hrane, odjeće, troškove lijekova, bolničke troškove, itd. itd...

Činjenica da treća osoba živi sa primateljicom uzdržavanja ne znači da se davatelj uzdržavanja ne brine o primateljici uzdržavanja.

Brat koji je živio s majkom u tom stanu nema NIKAKVA PRAVA na taj stan, i to iz jednostavnog razloga što je majka vlasnik stana ZA CIJELO i ona s tim stanom može raspolagati kako god želi.

Kakva su prava supruznika u takvom ugovoru ako je napravljen dok je njihova zajednica trajala, a trajala je i nakon smrti korisnika izdrzavanja da li u slucaju razvoda ima supruznik pravo na dio u stanu ako moze da dokaze da je doprinosi tom izdrzavanju jer drugi supruznik cije je ime na ugovoru nije radio ( supruga nije naznacena na ugovoru ali nije ni iskljucena posebnim aktom)?
    E sad... vrlo diskutabilno pravno pitanje...

Načelno, šta se tiče zajedničke imovine supružnika: zajednička imovina supružnika je ona koji su supružnici stekli RADOM tijekom trajanja braka (prema čl. 248. Obiteljskog zakona)

Dakle, ključno je za utvrditi da li se ono šta je jedan supružnik stekao ugovorom o doživotnom uzdržavanju ima smatrati da je stekao radom, ili pak da je stekao samostalno, izvan rada?

Opet, nemam toliko iskustva u tom dijelu prava, pa mogu reći samo načelno. Prema odrebama čl. 254. st. 2. Obiteljskog zakona, imovina koju je neki supružnik stekao za vrijeme trajanja braka a koja je stečena na bilo koji drugi način osim radom, je posebna imovina tog supružnika.

Dakle, moje bi tumačenje bilo da sve ono šta je Vaš suprug stekao temeljem tog ugovora o doživotnom uzdržavanju predstavlja njegovu posebnu imovinu.

Ponavljam – moje tumačenje. Možda će me demantirati netko od kolega koji su bolje verzirani u obiteljskom pravu od mene.

Ako se ugovor ne prikaze na sudu prilikom ostavinske te jedan brat koji je na ugovoru odrekne se stana u korist drugog brata ali se njegov supruznik o tome ne obavijesti da li supruznik ima pravo da trazi da se ugovor proglasi nevazecim jer je ucestvovao u brizi o korisniku izdrzavanja?
    Ovu situaciju nisam baš najbolje razumio. Možda da pojasnite šta se u stvari dogodilo?

Zao mi je sve ovo preopsirno ali sam u postupku razvoda i podjele bracne imovine.
    Zahvaljujem
    Zaista ste bili preopširni, i ja u načelu NE ODGOVARAM na ovakva opširna pitanja.

Da ste mi kojim slučajem došli u ured sa ovakvim pitanjima, naplatio bih Vam to najmanje 100 EUR-a.

Ali eto, imate sreće - na godišnjem sam odmoru i pomalo mi je dosadno danas.

Inače, moj savjet je da svakako popričate sa odvjetnikom. Obavezno!!!!

I na kraju – moram napomenut da Vam ja mogu dati savjet obzirom na zakone i sudsku praksu u Republici Hrvatskoj. Trebate imati u vidu da zakoni i sudska praska u susjednim državama mogu biti bitno različiti, pogotovo u ovoj problematici.

Starter
    Datum registracije
    31-07-10
    Poruka
    3
    Liked
    0 times

Veliko hvala na vasem dragocjenom vremenu
    Pokojna mama je preminulau martu 2005. Brat se uselio kod majke dec 2002 i ostao u tom stanu sve do danas. Moj bivsi suprug je na ostavinskoj zatajivsi postojanje ugovora sve prepustio bratu odrekavsi se svog nasljedstva. Ja sam pokrenula brakorazvodnu Nov 2005 jer je tu bilo jos nekih sitnih problema oko imovine i do danas se to povlaci po sudu. U medjuvremenu sam podnijela tuzbu protiv brata za ovaj stan i dobila poziv na sud pa bolje da se malo informisem nego da ulijecem u nesto sto moze biti dodatni trosak a rezultat nista.
    Mislila sam da ugovor koji se napravi u toku trajanja bracne zajednice ukoliko se jedna od strana ne zatrazi raskid iako je samo muzevo ime bilo na ugovoru moze smatrati bracnom stecevinom ukoliko nije naznačeno u samom ugovoru da je ličnog karaktera, dok je u konkretnom mom slučaju pribavljanje izvršeno putem dvostrano obvezujućeg pravnog posla. Pa tako smo nas dvoje trebali biti suduznici u svemu ovome s obzirom da je ovo po meni teret na zajednicu gdje ja izdrzavam i njega kao clana zajednice i majku. Mozda sam krivo mislila.

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,520
    Liked
    537 times

Veliko hvala na vasem dragocjenom vremenu
    Nema problema, kažem - na godišnjem sam odmoru

Pokojna mama je preminulau martu 2005. Brat se uselio kod majke dec 2002 i ostao u tom stanu sve do danas.
    Dakle, ako je primateljica uzdržavanja preminula u trećem mjesecu 2005. godine, onda je Vaš suprug U TRENUTKU NJEZINE SMRTI postao vlasnik stana, i to temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju.

Moj bivsi suprug je na ostavinskoj zatajivsi postojanje ugovora sve prepustio bratu odrekavsi se svog nasljedstva.
    Vaš suprug može, kad god to poželi, pokrenuti pred nadležnim sudom tužbu za ispravak uknjižbe, kojom će zatražiti da se sa predmetnog stana izbriše ime brata (koji je na stan uknjižen temeljem rješenja o nasljeđivanju) i da se stan uknjiži na njegovo ime.

Zašto?

Pa zato šta je on pravo na taj stan stekao u momentu zaključenja ugovora o doživotnom uzdržavanju, pa samim time stan nije mogao bio dio ostavinske imovine pokojne majke.

Ja sam pokrenula brakorazvodnu Nov 2005 jer je tu bilo jos nekih sitnih problema oko imovine i do danas se to povlaci po sudu.
    Kao šta rekoh - ugovor je sklopljen između Vašeg supruga i majke, i ne odnosi se na Vas.

U medjuvremenu sam podnijela tuzbu protiv brata za ovaj stan i dobila poziv na sud pa bolje da se malo informisem nego da ulijecem u nesto sto moze biti dodatni trosak a rezultat nista.
    Po kojem osnovu tužite brata taj taj stan?

Mislila sam da ugovor koji se napravi u toku trajanja bracne zajednice ukoliko se jedna od strana ne zatrazi raskid iako je samo muzevo ime bilo na ugovoru moze smatrati bracnom stecevinom ukoliko nije naznačeno u samom ugovoru da je ličnog karaktera, dok je u konkretnom mom slučaju pribavljanje izvršeno putem dvostrano obvezujućeg pravnog posla. Pa tako smo nas dvoje trebali biti suduznici u svemu ovome s obzirom da je ovo po meni teret na zajednicu gdje ja izdrzavam i njega kao clana zajednice i majku. Mozda sam krivo mislila.
    Aha... da. Shvaćam.

E, pa ja mislim da imovina stečena temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju predstavlja posebnu imovinu, a ne spada u zajedničku imovinu.

E sad... kao šta sam ranije naglasio - obiteljsko pravo nije moja specijalizacija, i predlažem Vam da se ipak posavjetujete sa nekim odvjetnikom.

Možda će kolega, kada pregleda kompletnu dokumentaciju, imat neku bolju ideju, nego šta ja mogu dobit samo čitajući Vaše postove.

U svakom slučaju, popšto je u pitanju stan (a ne nekakva bezvrijedna imovina), vrijedilo bi se konzultirati sa nekim odvjetnikom.

Inače, svaki ugovor obvezuje samo i jedino stranke koje su ga zaključile, i nikog drugog osim njih.

U Vašem konkretnom slučaju, ugovor o doživotnom uzdržavanju su potpisali majka i Vaš suprug. Stoga se sva prava i obveze iz tog ugovora odnose samo na njih, i na nikog drugog osim njih.

Ne može Vaš suprug potpisat neki ugovor i time obvezati i Vas samo zbog činjenice da ste mu supruga (i obrnuto).
    Zadnji Uredio damfisk : 01-08-10 u 21:28

Starter
    Datum registracije
    31-07-10
    Poruka
    3
    Liked
    0 times

Zaista veliko hvala na iscrpnim odgovorima. Ja cu svakako da potrazim advokata iz ove oblasti i nadam se da cu uspjeti nesto od toga da dobijem. Ako da, onda dolazim u Hrvatsku da se zahvalim za konsultacije. Uzivajte u godisnjem odmoru i zaista se izvinjavam sto sam bila preopsirna ali je izuzetno tesko objasniti jednu takvu situaciju pogotovo meni koja zakon dovoljno ne poznajem.
    Sve najbolje

666+999=zlo i naopako Avatar od korisnika fat_boy_slim
    Datum registracije
    24-09-05
    Starost
    9
    Poruka
    32,969
    Liked
    8361 times

nema na cemu TZ73

inace je kolega damfisk poznat po svojoj smirenosti, stalozenosti..ukratko, osoba koje je nesklona konfliktima i zeli svima pomoci
    Volim grad koji teče!

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    27,520
    Liked
    537 times

Zaista veliko hvala na iscrpnim odgovorima. Ja cu svakako da potrazim advokata iz ove oblasti i nadam se da cu uspjeti nesto od toga da dobijem. Ako da, onda dolazim u Hrvatsku da se zahvalim za konsultacije.
    Nema na čemu.

Uzivajte u godisnjem odmoru i zaista se izvinjavam sto sam bila preopsirna ali je izuzetno tesko objasniti jednu takvu situaciju pogotovo meni koja zakon dovoljno ne poznajem.
    Ma nema problema... Samo, nezgodno je uopće procjenjivat takvu složenu situaciju na ovaj način, bez da se vidi makar jedan pisani dokument, bez da se poznaju detalji koji mogu bit jako bitni.

Zbog toga u načelu ne odgovaram na takva pitanja, jer pravni laik nikada ne može na ovaj način prenijeti sve detalje, a sam ionako ne zna koji su detalji bitni.

I onda ja, pošto ne znam sve detalje, mogu dat pogrešan savjet.

Puno je lakše i meni i Vama, a i sigurnije, kada odgovaram na jedno konkretno pitanje a ne ovako, kada moram analizirat cijelu situaciju na temelju Vaše priče - koja može bit i manjkava.

Sve najbolje
    Također.

Lajkaj nas na Facebooku