Stranica 3 od 5 PrvoPrvo 12345 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 21 do 30 od 42

Dobivanje KNO3!!!

Raspravljate o temi Dobivanje KNO3!!! u Prirodna forumu, dio Znanost foruma; ja san to napravija ovako: u ducanu san kupija sodu 45g i po litre octa, u drugu bocu od po ...

Početnik Avatar od korisnika mehosine
    Datum registracije
    05-04-09
    Poruka
    7
    Liked
    1 times

Re: Dobivanje KNO3!!!

ja san to napravija ovako:
    u ducanu san kupija sodu 45g i po litre octa, u drugu bocu od po litre san ulija pol deca octa i unutra polagano sipa sodu, stavis otprilike jednu zlicicu, u pocetku ce se razvijati plin to je CO2 kad se sva soda otopi tj. izreagira prestat ce ti izlaziti mjehurici plina onda dodas jos malo sve dok ne vidis da se soda vise ne otapa nego talozi na dnu, nakon toga dodaj jos malo octa koliko procijenis da ce biti potrebno da izreagira natalonzena soda, nakon toga otopinu odli u neku drugu bocu jer bolje je raditi tako s manjin kolicinama da ti octena kis ne ostane u suvisku, i tako ponavljas sve dok imas sode ili octa
    nakon toga kuhas tu otopinu dok ti ne ispari bar 70% vode, ja san nakon toga stavija posudu u kojoj san kuhao na radijator da ispari preostala voda

ako mislis praviti hot ice moras biti pazljiv da ti otopina ne sadrzava necistoca jer ce ti se sve iskristalizirati prije nego je protrebno

Nježni predator Avatar od korisnika Maslow
    Datum registracije
    08-04-06
    Starost
    56
    Poruka
    6,776
    Liked
    99 times

Citat Pravi autor: mehosine Pogledaj Poruke
    natrijev acetet je vrlo lako dobiti
    kupis sodu bikarbonu i ocat, preporucan jabucni jer u njemu ima mislin 9%octene kiseline ostali imaju po 5 i 7. u octu otopis sodu i nastaje ti natrijev acetat i co2, nakon otapanja vodu isparis kuhanjem i to je to ... jedan celiki problem pri tome je jako neugodan miris koji nastaje isparavanjem vode pa preporucam to raditi na otvorenome

Ni slučajno ne mješajte sodu bikarbonu s bilo kakovom kiselinom, a posebno ne octenom.
    Ako ste baš radoznali probajte jako malu količinu i obavezno zaštite oči.
    Reakcija je izuzetno burna i oslobađa vodik koji lako može eksplodirati.
    Ovaj post uopće nije bio dobronamjeran.
    Pokušavam doći do istine, a ne činjenica i dovoljno sam star da ih znam razlikovati.
    Jerzy Kosinski

Početnik Avatar od korisnika mehosine
    Datum registracije
    05-04-09
    Poruka
    7
    Liked
    1 times

NaHCO3+CH3COOH-->CH3COONa+H2O+CO2

ja san tako naucija a sad ako ti mislis da se vodik razvija pri ovoj reakciji reci jer bi tija znati da ne dovodin sebe u opasnost ubuduce

Starter Avatar od korisnika Mladunac
    Datum registracije
    07-04-09
    Starost
    13
    Poruka
    1
    Liked
    0 times

E hvala mehosine sto si mi pokazo kako dobit natrijev acetat, cijelo vrijeme pokusavam nac sto se moze spojit i sad slucajno naletim na tvoj odgovor THX ALOT !! Jedva cekam da isprobam HOT ICE

30215 Avatar od korisnika pharaoh
    Datum registracije
    10-06-05
    Starost
    14
    Poruka
    7,921
    Liked
    227 times

Dobivanje

U prirodi nastaje nitrifikacijom organskih spojeva s dušikom u prisutnosti kalijevih soli.
    Industrijski se dobiva:
    1. Reakcijom kalijeva oksida s nitratnom kiselinom,

K2O + 2HNO3 → 2KNO3 + H2O

2. Reakcijom kalija s nitratnom kiselinom,

2K + 2HNO3 → 2KNO3 + H2

3. U nitratnu kiselinu se dodaje kalijev karbonat.

K2CO3 + 2HNO3 → 2KNO3 + H2O + CO2
    opet mi se ide u Provansu, nisam bio, nego mi se i prije išlo.

Starter Avatar od korisnika sivi vuk
    Datum registracije
    09-07-07
    Poruka
    10
    Liked
    0 times

Starter
    Datum registracije
    31-10-09
    Poruka
    2
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: Maslow Pogledaj Poruke
    Ni slučajno ne mješajte sodu bikarbonu s bilo kakovom kiselinom, a posebno ne octenom.
    Ako ste baš radoznali probajte jako malu količinu i obavezno zaštite oči.
    Reakcija je izuzetno burna i oslobađa vodik koji lako može eksplodirati.
    Ovaj post uopće nije bio dobronamjeran.
    daj ti si glup blago rečeno i pričaš gluposti i strašiš ljude...istina je da dolazi do reakcije al nije tako burna i dovoljno je odmaknut se... reakcija je endotermna tako da se ni speč nemožeš....
    i slusaj pa nauci nesto! kao prvo ne oslobađa se vodik vec co2... ako ne vjeruješ uzmi jednu široku posusu u nju stavi sviječu i jednu čašu ili manju bočicu, u čašu stavite octa ili bilo koje kiseline i par žličica sode (ocat svi doma imate a soda bikarbona kosta oko 3 kune u svakom ducanu, i ma u u vrecici po kunu i pol...) svijecu zapalis i čašu u kojoj se odvija reakcija nagneš tako da plin koji se oslobađa pada na plamen svijeće. SVIJAĆE ĆE SE UGASIT JER JE TAJ PLIN CO2!!!!! A DA JE TAJ PLIN VODIK ZAPALIO BI S I EKSPLODIRO!!!!!!!!

pazi na lengviđ
    Zadnji Uredio pharaoh : 27-02-10 u 07:29

Starter
    Datum registracije
    31-10-09
    Poruka
    2
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: mehosine Pogledaj Poruke
    natrijev acetet je vrlo lako dobiti
    kupis sodu bikarbonu i ocat, preporucan jabucni jer u njemu ima mislin 9%octene kiseline ostali imaju po 5 i 7. u octu otopis sodu i nastaje ti natrijev acetat i co2, nakon otapanja vodu isparis kuhanjem i to je to ... jedan celiki problem pri tome je jako neugodan miris koji nastaje isparavanjem vode pa preporucam to raditi na otvorenome
    Hmm, tu se ni slozio sa tobom. Po meni bi bilo najbolje uzeti octenu esenciju poznatiju pod nazivom esenc i tako ce te ga pronaci u ducanima. Esenc je koncentrirana 80% octena kiselina. Razrjeđivanjem esenca dobiva se otopina koja se koristi kod pravljenja zimnice i kod kiseljenja ako nekog zanima.
    ostalo si sve dobro rekao ali evo s ovim se skracuje postupak iskuhavanja vode jer ti ostaje samo 20% vode a ne kao u tvom slucaju 92% a mislim da to uvelike olaksava postupak.

Starter Avatar od korisnika sivi vuk
    Datum registracije
    09-07-07
    Poruka
    10
    Liked
    0 times

ej ja znam di se mozer vrlo povoljno kupit velika kolicina kalijevog nitrata (u zagrebu) i reci cu vam ako mi pomognete na mojem youtube channelu skupit 1000 subscribersa!!! 10 od 1000 koji mi se subscribaju ce dobit 1kg kno3 besplatno a i svima ostalima cu rec di ga mogu kupit!!!!!!! http://www.youtube.com/user/08luka

sutra cu objavit video sa mojom kno3 bombom (dimnom)

Starter
    Datum registracije
    08-09-08
    Poruka
    9
    Liked
    0 times

Ej ljudi. dakle za kalijev nitrat ( KNO3), trenutno ne vjerujem da ga imaju vise gdje nabavljam , ali znam gdje ima za kupiti natrijev nitrat (NaNO3) koji je sto se tice raketnog goriva bolji od kalijevog nitrata, ali za dimne bombe nisam siguran, talista su im slicna ali odvajanje NO2, ne znam koji je stabilniji , premda nije neka strasna razlika,... problem je jedino sto se treba uzeti vreca od 25kg... pa ako je itko za?
    pitajte, dam adresu...

11. 27-01-10, 00:17

Starter

Lajkaj nas na Facebooku