Pokazujem rezultate 1 do 7 od 7

Kada bjelancevine,a kada ugljikohidrati?

Raspravljate o temi Kada bjelancevine,a kada ugljikohidrati? u Rekreacija forumu, dio Sport foruma; Premda trcim skoro svakodnevno navecer i ponekad (barem 3xtj.) ujutro zanima me malo vise kada bi bilo dobro uzeti u ...

Starter
    Datum registracije
    04-12-06
    Starost
    29
    Poruka
    6
    Liked
    0 times

Arrow Kada bjelancevine,a kada ugljikohidrati?

Premda trcim skoro svakodnevno navecer i ponekad (barem 3xtj.) ujutro zanima me malo vise kada bi bilo dobro uzeti u hrani naravno i koliko bjelancevina odnosno kada i koliko ugljikohidrata ! Hvala

Siva eminencija Avatar od korisnika Dr Jekyll
    Datum registracije
    24-04-07
    Starost
    35
    Poruka
    5,484
    Liked
    175 times

Re: Kada bjelancevine,a kada ugljikohidrati?

Premjestio sam temu, jer mi se čini da ovdje više spada!

Banned
    Datum registracije
    16-05-08
    Poruka
    78
    Liked
    0 times

Ako ti je cilj smanjenje masnog tkiva, onda navecer nemoj uh,tj smanji ih opcenito. ujutro i poslje treninga ide. proteina bar 2 gr po kg tjelesne masse

Regularni forumas
    Datum registracije
    18-03-08
    Poruka
    89
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: modni_macak Pogledaj Poruke
    . proteina bar 2 gr po kg tjelesne masse

''Za odraslu osobu koja uzima miješanu prehranu u kojoj je biološka iskoristivost bjelančevina najmanje 70%, a bjelančevine biljnog i životinjskog porijekla su zastupljene u omjeru 1:1, dnevne potrebe iznose oko 0.7 g/kg tjelesne mase, za djecu i mladež u vrijeme intenzivnog rasta 1-1.5 g/kg, a za dojenčad oko 2 g/ kg tjelesne težine. '' citat Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Pravilna prehrana

daj se urazumite

Regularni forumas Avatar od korisnika maxie
    Datum registracije
    21-03-07
    Starost
    34
    Poruka
    488
    Liked
    1 times

Citat Pravi autor: sasa1 Pogledaj Poruke

''Za odraslu osobu koja uzima miješanu prehranu u kojoj je biološka iskoristivost bjelančevina najmanje 70%, a bjelančevine biljnog i životinjskog porijekla su zastupljene u omjeru 1:1, dnevne potrebe iznose oko 0.7 g/kg tjelesne mase, za djecu i mladež u vrijeme intenzivnog rasta 1-1.5 g/kg, a za dojenčad oko 2 g/ kg tjelesne težine. '' citat Hrvatski zavod za javno zdravstvo
    Pravilna prehrana

daj se urazumite
    ovo vrijedi općenito.
    podatak o minimalno 2gr/po kg tjelesne mase vrijedi za osobe koje vježbaju u teretani i žele dobiti na mišićnoj masi. netko tko sjedi cijeli dan u uredu i ispred tv-a sigurno ne treba 2gr...

u slučaju teretane spori uh jedino ujutro (zobene) i 1. obrok prije/nakon treninga (riža, tjestenina, krumpir).

ostalo bi trebalo biti proteini+masti
    Bog je stvorio ženu u petak! Zašto petak?
    U ponedjeljak je stvorio kokoš, u utorak puricu, u
    srijedu patku, u èetvrtak gusku i u petak mu je
    ponestalo perja.

Regularni forumas
    Datum registracije
    18-03-08
    Poruka
    89
    Liked
    0 times

Udio proteina u prehrani ovisi o učestalosti i dužini aktivnosti, opterećenju, stupnju utreniranosti i spolu. Tako se za "sportaše izdržljivosti" preporučuje 1,2 - 1,4 g/kg tjelesne mase, a za "sportaše snage" 1,4 - 1,7 g/kg tjelesne mase.
    http://www.plivazdravlje.hr/?section...show=1&id=2948

Regularni forumas
    Datum registracije
    31-10-07
    Starost
    28
    Poruka
    396
    Liked
    0 times

Evo ja ću ukratko napisati što sam znanja o prehrani prisvojio...

Ugljikohidrati daju energiju. Energija ti ne treba za spavat, stoga jako malo uh prije spavanja jer nisu neophodni, i višak će ići u masno tkivo, a lako je doći do tog viška. Ostatak dana spore (kompleksne) ugljikohidrate kao što su većina voća (za razliku od banan, grožđa, lubenice i sl koji su brzi ugljikohidrati) a jedino nakon treninga i eventualno ujutro brze ugljikohidrate pošto su mišići u tim dobima "prazni" pa ukoliko se ne "napune" slijedi katabolizam (razgrađivanje mišića) šta nije dobro za bilo koga. Brzi ugljikohidrati, koji nisu odmah nakon treninga, ili ujutro, idu u masno tkivo. Ugljikohidrate vaditi iz najviše povrća pa voća. Tjestenina, riža i sl. imaju puno ugljikohidrata i kalorija, ali malo građevnog materijala u odnosu na njihove kalorije, stoga je bolje vadit ugljikohidrate iz voća i povrća, pa ako treba dodatne energije (inače u slučajevima kada se diže kilaža) lako je dodati iz manistre, ali tek kada se namiriš vitaminima i mineralima. Izbjegavat ljuštenu i procesuiranu hranu jer su to šuplje kalorije. O proteinima ne bih mogao puno reći, zbog toga što negdje piše 1 gram po kilu, negdje 2 grama po kilu dnevno, a negdje čak i piše da je potrebno 20 grama dnevno proteina da se održi masa. Generalno pravilo bi po meni bilo da ne treba uzimat više od 2 grama dnevno jer mislim da nije neophodno i čak kad se diže kilaža 2 grama je dovoljno, a višak bi mogao bit loš po džepu. Mislim isto da je 1 gram dnevno dovoljno za održavanje mišića. Uglavnom jest proteine iz bilo kakvog izvora pa barem u svakom obroku. Za dizanje kilaže, 2 grama proteina po kilu tjelesne težine i 3-4 grama UH je dovoljno. Za maksimalno skidanje masnog tkiva i rezanje, izbacit tjesteninu, rižu kompletno, I ugljikohidrate vaditi gotovo iz povrča, malčicu voća i to brzih ugljikohidrata jedino nakon treninga - kada sam takvu prehranu održavao onda sam se izreza' do zore.

Lajkaj nas na Facebooku