Pokazujem rezultate 1 do 6 od 6
Like Tree6Likes
  • 3 Post By Reem
  • 1 Post By Reem
  • 1 Post By Reem
  • 1 Post By Reem

Ultimate Zagor - Zagor fanovi

Raspravljate o temi Ultimate Zagor - Zagor fanovi u Umjetnosti forumu, dio Kultura i Zabava foruma; ...

MMA manijak Avatar od korisnika Reem
    Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Ultimate Zagor - Zagor fanovi

Zagor je bijelac od oko 30-ak godina koji živi u šumi Darkwood, smještenoj na granici Ohia, Pennsylvanije i Zapadne Virginije. Njegova koliba nalazi se duboko u unutrašnjosti, okružena močvarom Mo-hi-la i mali broj ljudi zna put do nje.

Zagora Indijanci smatraju besmrtnim Manituovim poslanikom te ga zovu Za-gor-te-nay, što na (fiktivnom) narječju Algonquin znači Duh sa sjekirom. Zagorov glavni cilj je održavanje mira između bijelih doseljenika i indijanskih starosjedilaca. U Darkwoodu žive brojna indijanska plemena, a nalaze se i vojne utvrde, manji gradovi s bijelcima, traperska naselja i velika neistražena područja.

Zagorov najbolji prijatelj, koji i živi s njim, je "Don" Chico Felipe Cayetano Lopez Martinez y Gonzales, ili kraće Chico, Meksikanac iz Veracruza. To je komični lik i potpuna je suprotnost Zagoru. Nizak je, debeo, izuzetno nespretan i proždrljiv, potkupljiv, hvalisav, ali i simpatičan.

Zbog svoje lakomosti za jelom često upada u najrazličitije i najnevjerovatnije situacije i neprilike te ga tada Zagor mora spašavati. Ipak, Chico je i glavni Zagorov oslonac i vjerna desna ruka te ga prati redovito u svim pustolovinama, a nerijetko preuzima i glavnu ulogu. Indijansko ime mu je Mali čovjek s velikim trbuhom.

izvor teksta: https://hr.wikipedia.org/wiki/Zagor
    daidza, beta and Leffe Blonde like this.

Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Re: Ultimate Zagor - Zagor fanovi

Ovo je tema za Zagor fanove u kojoj možemo pričati o svemu što se tiče Zagora. Zagor je strip uz kojeg smo mnogi odrasli. Zagor nakon toliko godina i dan danas izlazi.

Prije je Zagor, kao i ostali stripovi svakako imao širu publiku, iako to danas i nije baš tako. Ali vjerujem da vas ima kojeg su ga voljeli čitati, koji ga i danas čitaju, ili koji ga se sjete barem zbog nostalgije. Ja sam nedavno počeo skupljati Zagora, volio bi skupiti sve epizode (iako toga ima čudo ). Možda jednog dana i moj sin bude volio čitati Zagora, pa će tako barem imati kolekciju koju sam ja uvijek htio imati, ali nekako nije bilo prilike za takvo nešto.

Malo sam istraživao po drugim forumima i stranicama koje su više orijentirane na sam strip i saznao mnogo stvari koje su me zanimale, a među njima je i popis/lista Zagora, odnosno epizoda. Jer kad dođete na kiosk ili ako ste bili u kojoj striparnici, ima toliko različitih izdanja i epizoda da vas to sve jednostavno zbunjuje.

Neki prijedlozi za raspravu u ovoj temi:

- izdanja i popisi epizoda Zagora (npr. koja izdanja preferirate najviše za kolekciju i sl.)
    - možda moguća razmjena stripova Zagora koji nam fale (epizode koje imamo doma duple) radi lakšeg kompletiranja kolekcije ili sl.
    - objavljivanje novih epizoda koji su danas na kioscima
    - koji ste broj Zagora danas ili nedavno kupili, dobili
    - i svega ostalog čega se sjetite u vezi Zagora

Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Da bi se počelo sa kolekcijom, valja imati listu/popis epizoda, od kuda krenuti, ali i odlučiti se koja izdanja skupljati (naravno, neki kolekcionari skupljaju sve živo što ima o Zagoru). To me najviše bunilo kad bi išao kupiti Zagora, jer na kiosku bude par verzija izdanja, različitih brojeva, reprintova

Pa malo pojašnjenje na početku, zaključak do kojeg sam došao istraživanjem na nekoliko foruma.

Zagor je prije u bivšoj Jugoslaviji izlazio u izdanjima Zlatne Serije i LMS-a (Lunov Magnus Strip). Ali fokusirajmo se na Zlatnu Seriju. Zlatna Serija je izbacila ukupno 1103 epizoda različitih strip junaka do razdoblja kad je rat počeo. Od ukupno tih 1103 epizoda, Zagora je bilo ukupno 318 epizoda.

Slobodna Dalmacija je potom nastavila izdavati Zagora tamo gdje je Zlatna Serija stala, da bi potom Ludens nastavio tamo gdje je Slobodna Dalmacija stala. Te epizode što je Slobodna Dalmacija nastavila, pa kasnije Ludens do dana današnjeg, nazivamo "redovni" brojevi/epizode Zagora.

A Slobodna Dalmacija dok je bila aktivna sa izdavanjima Zagora, također su odlučili izdati ove epizode Zagora što je izdala Zlatna Serija, epizode prije ovih redovnih brojeva (znači tih 318 spominjanih epizoda), izdavala ih je da bi tamo gdje je stala, nastavio opet Ludens do dana današnjeg. Te epizode Zagora se zovu "Extra".

Sad ne znam da li ste me skužili, a da još malo zakompliciram, te epizode koje su izlazile kod nas, nisu izlazile kronološkim redom kao orginali iz Italije. Ja sam si posložio sve te epizode u jednom popisu kronološki kako bi trebalo čitati, pa će i o tome biti riječi kroz temu.

Uz te extra i redovne brojeve, još imamo specijale, gigante, maxije, almanahe, klasike, kolore...o kojima će također biti riječi u temi.
    Zadnji Uredio Reem : 29-12-16 u 22:42
    beta likes this.

Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Slobodna Dalmacija je izdala 71 redovni broj i nakon toga je Ludens nastavio sa brojem 72 sve do danas.
    Slobodna Dalmacija je izdala 75 extra brojeva Zagora, Ludens je nastavio nakon toga sa brojem 76 pa sve do danas.

Kako sam spomenuo, te epizode kod nas nisu izlazile kronološki kao orginali iz Italije. Evo kojim bi redoslijedom trebalo čitati:

SDX 031 - SDX 075
    LUX 076 - LUX 092
    SDX 001 - SDX 030
    LUX 093 - pa do današnjeg broja

SD 001 - SD 005
    LU 074 - LU 093
    SD 006 - SD 071
    LU 072 - LU 073
    LU 094 - pa do današnjeg broja

SDX - Slobodna Dalmacija Extra
    LUX - Ludens Extra
    SD - Slobodna Dalmacija (redovni brojevi)
    LU - Ludens (redovni brojevi)

Ovo su inače najčešća pitanja na forumima kad je riječ o Zagoru, pa sam htio ovo staviti odmah na početku kako bi ljudi znali (koga to već zanima).

Također bi spomenuo, da postoji dan danas još "rupa" između extra i redovnih brojeva. Naime, to što sam spominjao da su extra brojevi zapravo reprint tih starih brojeva koje je objavila Zlatna Serija, dan danas još taj reprint tih starih epizoda nije dovršen. Koliko sam skužio (a neka me ispravi tko bolje zna), mislim da cca nekih 50 epizoda treba još izaći da bi se extra "spojio" sa redovnim.

Dok zadnji broj redovnog, najsvježiji koji je kod nas izašao, taj broj je u Italiji izdan 2013. godine, tako da kaskamo za Talijanima 3 godine što se tiče tih redovnih brojeva.

Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Najnovije od Zagora što se danas može kupiti na kiosku i striparnici:

Zagor extra 268: Dani strave

Zagor 255: Cangaceirosi udaraju

Zagor specijal 35: Banda petorice

Zagor maxi 027: Meta: Bat Batterton

Zagor kolor 04: Tajna pukovnika Perryja

Leffe Blonde likes this.

Datum registracije
    18-11-11
    Starost
    33
    Poruka
    21,919
    Liked
    15954 times

Izašla su nova 2 Zagora, extra i obični.

Zagor extra 269: Gospodar vremena

Zagor 256: Izgubljeni svijet

Leffe Blonde likes this.

Slične Diskusije

1. Zagor (PDF Stripovi)
    By Broj_Jedan in forum Književnost, Knjige i Časopisi
    Odgovora: 86
    Zadnja poruka: 07-01-13, 14:18
  2. Kolekcija stripova Zagor
    By fmaricic in forum Mali Oglasi
    Odgovora: 0
    Zadnja poruka: 04-07-12, 09:56