Stranica 11 od 23 PrvoPrvo ... 67891011121314151621 ... ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 101 do 110 od 223
Like Tree13Likes

Purgerski rječnik

Raspravljate o temi Purgerski rječnik u Zagreb forumu, dio Lijepa Naša foruma; ...

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    26,599
    Liked
    532 times

Re: Purgerski rječnik

A di je Bistra? Negdi u Zagorju?

Ja sam imao jedan sličan susret nedavno u Zagrebu... dođoh u Ministarstvo pravosuđa, i na ulazu je djelatnik pravosudne policije koji radi na dužnostima osiguranje na porti na ulazu u zgradu ministarstva...

Pita on mene nešto... točnije: izgovorio je nešto totalno nerazumljivo... ja ga gledam blijedo... on ponovi - još nerazumljivije... ja ga pogledam još blijeđe...

Na kraju dolazi njegov kolega, koji mi kaže "morate dati osobnu iskaznicu"... a onda, nešto tiše, dodaje "znate, kolega je Zagorac, pa priča malo nerazumljivo"

"vojim" Avatar od korisnika dorina
    Datum registracije
    28-02-07
    Starost
    37
    Poruka
    10,135
    Liked
    685 times

E pa tak je nekako i meni.

Misli da je Bistra već Zagorje. Živim u Zaprešiću skoro 20 god, ali na taj kraj sam otišla tek 12.1. (povremene jednodnevne izlete ne računam).

Inače, to mi je baš nekako ružno kada dođem negdje i trebam informaciju o nečemu, a službenik mi onako nerazumljivim i otegnutijim rječnikom pokušava nešto objasniti. Mislim, jasno mi je da svi imamo neke jezične specifičnosti, ali isto tako mislim da postoje ipak mj gdje ona smiju ili ne doći do izražaja (pri tome mislim na neke drž. službe/ institucije).
    Na kraju sve će biti dobro. Ako nije dobro, znači da nije kraj.

Banned
    Datum registracije
    20-11-05
    Poruka
    26,599
    Liked
    532 times

a dobro... u pojedinim lokacijama ljudi se u državnim službama zapošljavaju iz redova lokalnog stanovništva, i ti službenici u 90% slučajeva kontaktiraju sa lokalnim stanovnišvom...

Iluzorno je očekivat da će se oni služit standardnim jezikom zbog tih 10% (ili manje) slučajeva kad im na šalter dođe netko tko ne razumije njihov dijalekt

Ali da ide na živce - ide... Definitivno ide...

"vojim" Avatar od korisnika dorina
    Datum registracije
    28-02-07
    Starost
    37
    Poruka
    10,135
    Liked
    685 times

Da. U manjim. Babina greda ili Sv. Petar u šumi.

Ali, u većima tipa Zg ili "većima" tipa St Os, Ri... Bilo bi poželjno da se nauče naglasci.

Dobro, Os i Ri izuzimam jer oni govore ugl književno (posebno Os).
    Na kraju sve će biti dobro. Ako nije dobro, znači da nije kraj.

zihuatanejo Avatar od korisnika carllito
    Datum registracije
    22-02-07
    Poruka
    12,912
    Liked
    6780 times

purgerski riječnik polako izumire kao pojam,zašto?
    pa sve je manje gori purgera,al nije tako

V.I.P. Član Avatar od korisnika dark_zg
    Datum registracije
    25-03-08
    Starost
    49
    Poruka
    6,630
    Liked
    208 times

Pa donekle si upravu, mada teško da će izumrijeti, jer se ipak večina prilagodi, i poprimi s vremenom način ophođenja u Zg.
    A osim toga moglo bi se u tu tezu izumiranja reći to da je ipak Zagreb najveći dalmatinski grad, jer ovoliko Dalmatinaca na jednom mjestu nema niti u jednom gradu u hrvatskoj!!( ako se u Dalmaciju broji Imotski s okolicom, Sinj s okolicom, odnosno cijela Zagora, a broji se!!)

Persona non grata
    Datum registracije
    27-03-08
    Starost
    32
    Poruka
    16,554
    Liked
    139 times

ma i stari dalmatinski odumire polako, oces neces nema toga vise u mjeri u kojoj je bilo prije, sad svi izigravaju neku gradsku gospodu, a i doselilo se svega svugdi, mislim da je manje vise slicna prica i drugdi.

V.I.P. Član Avatar od korisnika dark_zg
    Datum registracije
    25-03-08
    Starost
    49
    Poruka
    6,630
    Liked
    208 times

Pa recimo da možda i nije tako. Recimo Bjelovar je gradić u čiju se okolicu od rata na ovamo doselilo pšodosta Hrvata iz Bosne, koji su kao i drugdje teško asimilirajuća populacija. Oni ga tešu po svom, i ne obaziru se previše na to, ali domicijalno stanovništvo ne prihvaća i ne ubacuje u svoj svakodnevni govor obilježja drugih podneblja. I danas se jednako prića kao i prije dvadeset, trideset godina, odnosno vjerovatno najknjiževnije hrvatski, koliko se to može u narodu, s vrlo malim odstupanjima u naglasku na pokoju riječ!!

U Zagrebu se danas ne priča istim tonom i naglaskom kao kad sam ja bio klinac. Recimo kad slušam današnje djevojke, puno se više odugovlači s izgovaranjem rijeći, i svaka druga je poštaplica "ono".

Akademik Avatar od korisnika tzukius
    Datum registracije
    11-10-05
    Poruka
    4,655
    Liked
    29 times

ma neće izumrijet sigurno jer i zagorci imaju dosta sličan govor... a i oni danas i dalje govore na svom koji nitko ne razumije, osim nas purgera

a i najbolje od svega je to da i neki dotepenci već šprehaju po naški znam jednu žensku kaj se dotepla i danas govori ko ja ali budući da je dalmatinka, ne smeta mi
    Bolje desnica nego prknenica!

Persona non grata
    Datum registracije
    27-03-08
    Starost
    32
    Poruka
    16,554
    Liked
    139 times

ma sve to stoji, ali pogledajte malo novije generacije o tome ja govorim. stvari se drasticno minjaju.

Lajkaj nas na Facebooku