Stranica 11 od 13 PrvoPrvo ... 678910111213 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 101 do 110 od 126
Like Tree16Likes

Problem buke crkvenih zvona

Raspravljate o temi Problem buke crkvenih zvona u Zdravlje forumu, dio Život i Stil foruma; ...

prof. Foruma Avatar od korisnika nikita789
    Datum registracije
    02-02-12
    Poruka
    900
    Liked
    242 times

Re: Problem buke crkvenih zvona

uzalud vam trud svirači.
    U svrhu štednje i smanjenja javne potrošnje
    svjetlo na kraju tunela je do daljnjega isključeno!

Banned
    Datum registracije
    21-07-11
    Poruka
    2,964
    Liked
    406 times

ah, jebi ga, organiziraj loby, peticije, referendum.
    Budi jaci i glasniji od crkvenih zvona

khaleesi Avatar od korisnika Fabrička_greška
    Datum registracije
    23-10-08
    Poruka
    3,852
    Liked
    1083 times

ja ne razumijem točno zašto crkvena zvona moraju zvoniti tako glasno i tako često?
    ne živim blizu crkve pa mi to ne smeta, ali inače imam problema sa spavanjem i zahtjevam potpunu tišinu pa shvaćam pokretača teme.
    nemam ništa protiv crkvenih zvona, kao što mislim da nema ni pokretač teme, ali ono, zar nije dovoljno da se zvoni kao poziv na misu kolko tri puta dnevno? pa nije više srednji vijek, ljudi znaju koliko je sati. zvoniti svakih sat vremena je besmisleno.
    a još je gore što je ta buka "iznad zakona"
    ništa i nitko u državi ne smije bit iznad zakona

nemam pojma što pokretač teme može napravit u vezi toga, ali sigurno se nebi trebao selit
    serrabjj likes this.
    If I look back, I am lost.

Početnik Avatar od korisnika trnac
    Datum registracije
    16-12-07
    Poruka
    70
    Liked
    5 times

Ispričavam se ako ću napisati nešto što sam već napisao ili znate sami od prije...

Radnim danom su uobičajena tri zvonjenja, tzv. Pozdravljenja. Nemaju nikakve veze s misama radnim danom.
    Prvo Pozdravljenje je u terminu 5-7 ujutro, drugo je u podne i treće je između 17-20 sati.
    Neke crkve radnim danom zvone i pozive na misu, recimo kao što je to slučaj crkve u prilazu Gjure Deželića.
    To je više iznimka nego pravilo.

Pravilo je da se zvučno oglašava i svaki puni sat. Uglavnom u periodu od prvog Pozdravljenja do 20 ili 22 sata ali nije ništa neobično ako je to i 0-24. Iznimke crkve koje ne zvone na puni sat bez obzira imaju li sat na zvoniku ili ne.

Pravilo je i zvučno oglašavanje kvarata. Negdje se otkucava svakih 15 minuta (1 na 15, 2 na pola, 3 na 45 minuta i 4 otkucaja na puni sat). Negdje se otkucava na pola i na puni sat. Oglašavanje traje u istom peridou u kojem traje i oglašavanje za puni sat.

Zvučno oglašavanje za umrle znam da u Trnovčici zvoni, za ostale nemam informaciju. Nema točnog termina, vjerojatno se pritisne gumbić za zvonjavu prema potrebi.

Nedjeljom postoje dodatna zvonjenja, tzv. pozivi na misu.
    Zvoni se 5-10 minuta prije svake mise. Nedjeljom su uglavnom 4 mise i to 3 prije podne i jedna večernja. Veće i posjećenije crkve imaju i 5 misa.

Neke crkve koriste i vanjske zvučnike za vrijeme nedjeljne mise.

Problem su preglasna i prerana jutarnja Pozdravljenja. Problem su preglasna ostala Pozdravljenja.
    Problem su sva označavanja vremena.
    Problem su preglasni pozivi na misu. Problem je korištenje vanjskih zvučnika.

Preglasna i prerana jutarnja Pozdravljenja utječu na noćni odmor odnosno spavanje. Jednom kada se san prekine ili naruši nije moguće nastaviti san istom kvalitetom. Kvalitetan noćni odmor preduvjet je za zdrav život i direktno utječe na zdravlje ljudi. Problem preglasnog i preranog jutarnjeg pozdravljenja utječe na sve grupe ljudi.

Preglasna ostala Pozdravljenja utječu na odmor odnosno spavanje grupa ljudi koji spavaju u vrijeme tih zvonjenja. Počnimo od nerođene djece i njihovih majki, male djece i školaraca do bolesnih, umirovljenika ili jednostavnoh svih koji žele odmor u to vrijeme.

Označavanje vremena uglavnom utječe na noćni odmor i preko dana na koncentraciju. Po noći je sluh osjetljiviji nego preko dana i za kvalitetan san može smetati svaki čujni zvuk. Za dekoncentraciju je dovoljno da zvuk bude 10dB(A) glasniji od buke okoline.

Pozivi na misu su nedjeljom prije podne kada većina ljudi u svojem domu traži mir i odmor. Nekima je to i jedini dan kada mogu duže spavati. U kombinaciji s pozivima na misu, ispada da je nedjelja dan s najviše buke jer je komunalna buka svedena na minimum.

Korištenje vanjskih zvučnika za vrijeme nedjeljnih misa znači da je uz Pozdravljenja, pozive na misu i "direktne prijenose misa" - nedjelja u stvari dan koji je uništen bukom.

Pozdravljenja treba utišati, a termin jutarnjeg Pozdravljenja ni u kojem slučaju ne bi smio biti prije 7 sati.
    Sva označavanja vremena treba ukinuti.
    Pozive na misu treba utišati.
    Korištenje vanjskih zvučnika treba ukinuti ili svesti samo na upotrebu za vjerske praznike.

Hoće li jutarnje Pozdravljenje biti u 7:00 ili 5:00, 6:00, 6:30, 6:45 nema nikakvog utjecaja na vjernike niti vjeru. Namjerno sam naveo termine jutarnjeg Pozdravljenja za koji imam provjerene informacije. Termin jutarnjeg pozdravljenjenja nije nigdje striktno definiran jer zaista nema utjecaja na prakticiranje vjere.
    Utišavanje Pozdravljenja također nema utjecaja na prakticiranje vjere.

Živimo u 21. stoljeću kada i pećnice na sebi i imaju digitalne satove. Da ne spominjem ostala tehnološka čuda i čudesa. Zvučno oglašavanje vremena nikome neće nedostajati jer je i tako beskorisno jer ne pruža potpunu informaciju i podložno je pogrešci (krivo "brojanje" otkucaja za puni sat - kvarati su i tako potpuno beskorisni).

Utišavanje poziva na misu također nema utjecaja na prakticiranje vjere. Jedan župnik mi je u razgovoru rekao da oni koji žele doći na misu će doći, oni koji ne žele doći neće doći bez obzira koliko zvonio.

Buka ima matematičke, akustičke, elektromagnetske, društvene i zdravstvene aspekte i nema jednoznačne definicije. Iz tog razloga ljudi na žalost još uvijek nisu svjesni većine štetnih posljedica koje buka nosi sa sobom - od posljedica na zdravlje do smanjenja kvalitete života. Oštećenje sluha odnosno direktne posljedice su i tako vrlo rijetke kod buke koja se javlja u okolišu, indirektne štetne posljedice buke su posljedice kojih moramo biti svjesni.

Registrirana je udruga ŽELIM MIRAN ŽIVOT, link je u potpisu. Problemi s bukom su na raznim mjestima. Naravno da crkvena zvona nisu jedini problem, ali su vrlo značajan jer nisu regulirana Zakonom o zaštiti od buke.
    Svi koji žele pomoći mogu se javiti na mail/telefon koji su objavljeni na web stranici udruge.
    Svaka pomoć je dobro došla. Hvala
    Zadnji Uredio trnac : 08-04-12 u 02:22
    udruga Želim miran život protiv buke | Crkvena zvona

Regularni forumaš Avatar od korisnika Pogan
    Datum registracije
    18-06-10
    Poruka
    332
    Liked
    10 times

Na brzinu- iz Wikipedije!

Mazohizam je psihička poremećenost koja rezultira sklonosti osjećanja zadovoljstva prilikom izloženosti fizičkoj boli ili poniženju. Osoba-e sklona -e mazohizmu naziva-ju se mazohist -i .
    Pojam mazohizam je znanstveno prvi put 1886. godine upotrijebio njemački psihijatar i specijalist sudske medicine dr. Richard von Krafft-Ebing, prema austrijskom piscu Leopoldu von Sacheru-Masochu koji je u više djela opisao takve odnose prema ženama (npr. u noveli "Venus im Pelz", 1870. g.)
    Mazohisti su za društvo manje opasni od sadista.??

Sadizam je neprirodno ponašanje gdje se zadovoljstvo postiže nanošenjem boli drugoj osobi (npr. bičevanjem ili ponižavanjem). Riječ je nastala po markizu de Sadeu, razuzdanom psihopatu i romanopiscu.

Moć se najčešće legitimizira (opravdava) i ostvaruje pomoću vlasti i to putem institucionalne strukture i sile kojom ova raspolaže. Odatle je i nastala potreba da se ogranići kako institucionalna tako i pojedinačna moć.

Moj spontani dojam o toj zagrobnoj instituciji ,Crkvi, su ova tri primjera psiholoskih koponenti moguce ljudske predoziranosti,koje negativno utjecu na nevine i nemocne.Traziti suosjecanje kod njihovih ovisnika je legitimno i mozda jednom u buduce i realizirano ,ali taj film se nece jos dugo vidjeti .

Zvuk je primarniji od razuma ,neovisno o vrsti artikulacije --slusali smo zvona dok smo jos bili u utrobi .Po rodjenju ,odgajanjem ,ne-razum i tradicija su napravili svoje .Tko moze sada protiv onoga sto mu je nesvjesno uslo u tkz.dusu tj.palo na samo njeno dno?
    Razum? Ali on je zrtva patoloskog stanja.

Svi se pravdaju da razum imaju,ali bas oni koji ljubav ,samilost, suosjecanje ,voljenje itd. pripisuju apsolutnom vrijednoscu su operirani od toga.Koje knjige oni citaju.Zadate !!! Zato je zahtijevno od njih traziti razumijevanje .Ono prijetece primitivno pismo sto smo gore vidjeli je nemoc jednog palog jadnika ,sto nije za neocekivati i veci eksces .

Fanatizam -fatalizam ,to se ljubi .Pored toga , permanentno zahvaljivanje stvara obvezu,neku vrstu vracanja datog .Zahvalnost trazi povrat vrijednosti ,bila ona nebeske ili zemaljske kvalitete.
    Do besvjesti zahvaljivanja - pa i Bogu-cine covjeka siromasnijim ,pa i siromahom, jer se taj dug nikad ne moze vratiti .Covijek koji dug ne moze vratiti ima losu savijest a to je oko 85% nasih sugradjana.Zato ce ovaj problem biti tesko rijesiti .Posto one tri prvotne koponente nedostaju ljudima u manjini ,nema se bas nekog izgleda za razumijevanje i rijesavanje ovog problema.
    Dodatne poteskoce tek dolaze sa zudnjom za suncevom toplinom i zadrzavanjem na terasi i u prirodi.

U svakom slucaju razumim te i imas moju potporu.

Banned
    Datum registracije
    21-07-11
    Poruka
    2,964
    Liked
    406 times

Simpatiziram sa Trncem i ostalima, no tokom godina imao sam mnogo decki koji su radili za mene i oko mene,
    a bili su zvukovno selektivni!
    Kad se je radilo o busilici, brusilici ili o bilo kojem alatu, Usna zastita je bila zakon.
    No za vrijeme rucka, najebali su "Walkmene" a kasnije I-Pode na Max Volume.
    Kad su sjeli u auto , zvucnici su tresli karoseriju.

" Volim glasno da se cuje, i da osjecam u decibele rebrima"

A jebi ga, sto's!!!
    Vjerujem da su crkve prestupile crtu dozvoljenog

Datum registracije
    16-12-07
    Poruka
    70
    Liked
    5 times

Citat Pravi autor: karfiol Pogledaj Poruke
    Simpatiziram sa Trncem i ostalima, no tokom godina imao sam mnogo decki koji su radili za mene i oko mene,
    a bili su zvukovno selektivni!
    Kad se je radilo o busilici, brusilici ili o bilo kojem alatu, Usna zastita je bila zakon.
    No za vrijeme rucka, najebali su "Walkmene" a kasnije I-Pode na Max Volume.
    Kad su sjeli u auto , zvucnici su tresli karoseriju.

" Volim glasno da se cuje, i da osjecam u decibele rebrima"

A jebi ga, sto's!!!
    Vjerujem da su crkve prestupile crtu dozvoljenog
    Ljudi nisu educirani o štetnosti buke i sukladno tome nisu ni svjesni posljedica koje donosi izlaganje buci.
    Tokom vremena sam našao dosta materijala o buci, jedan od njih je i Myth-buster
    U zadnjem pasusu kaže:
    If I like music, it is less damaging to my ears
    If your ears are regularly exposed to the equivalent of excessive industrial noise levels you are at risk of hearing damage, irrespective of whether music is enjoyable or not. While music we like may be less stressful, that in itself does not act as a mechanism to prevent hearing damage. Noise exposure is determined by the volume of sound and the duration for which it continues.

Njihova "zvukovna selektivnost" je rezultat nedovoljne educiranosti o štetnosti buke.

Datum registracije
    16-12-07
    Poruka
    70
    Liked
    5 times

Međunarodni dan zaštite od buke – 20. travnja: Izloženost buci izravno oštećuje zdravlje

Izloženost intenzivnoj buci izravno utječe na oštećenje sluha, dok neizravno buka utječe na zdravlje mnogih organa i tjelesnih sustava kao što su živčani i krvožilni, probavni te hormonski sustav. Također, buka dovodi do metaboličkih i endokrinoloških poremećaja u organizmu.

Buka, ovisno o njezinom frekvenciji, izaziva umor i smanjenje radne sposobnosti, ometa obavljanje svakodnevnih poslova te odmor i san.

Kako bi se zaštitili od buke, Hrvatski zavod za javno zdravstvo savjetuje da se vremenski ograniči rad izvora buke te redovito održavaju uređaji koji stvaraju manju buku. Nužno je prostorno odvajanje izvora buke, njihova izolacija i ugradnja prigušivača te lokalna izolacija.

No svaki građanin može i sam pridonijeti zaštiti od buke tako da , primjerice, u stanu ne hoda u klompama, ne pušta preglasnu muziku, posebice u noćnim satima, i kupuje kućanske uređaje koji su manje bučni.

S obzirom da je problematika buke okoliša izravno vezana uz štetni utjecaj na zdravlje ljudi, za tu je problematiku nadležno Ministarstvo zdravlja, te unutar njega Uprava za sanitarnu inspekciju koja provodi nadzor nad bukom, u skladu sa Zakonom o zaštiti od buke.

Ministarstvo zdravlja krajem 2011. godine započelo je i s provedbom projekta financiranog u sklopu predpristupnog programa Europske Unije IPA 2009, pod nazivom „Tehnička pomoć za razvoj Nacionalne strategije za zaštitu od buke“.

Cilj projekta je pružiti potporu Republici Hrvatskoj u usklađivanju sa Direktivom 2002/49/EK - Direktiva o buci okoliša, na temelju koje će se izraditi Nacionalna strategija i Akcijski plan zaštite od buke.

izvor: miz.hr

Datum registracije
    16-12-07
    Poruka
    70
    Liked
    5 times

Želim ukazati na problem buke uslijed zvonjenja crkve Sv. Kvirin u Sisku. Naime zvono ove crkve oglašava se svakih 15 minuta od 0 - 24, i to jednom za 15 min., dva puta za pola sata, tri puta za 45 min, i četiri puta plus broj sati u puni sat. U 6 sati u jutro pored toga zvono crkve zvoni još 180 puta. To je neizdrživa buka, maltertiranje ljudi po noći bili oni vjernici ili ne.
    U ova stresna vremena čovjeku kojem je najviše potreban mir po noći koji na području kvarta Zeleni Brijeg u Sisku ne može ostvariti.

Pritužba koju sam danas dobio na webu crkvena-zvona.com.

Banned
    Datum registracije
    21-07-11
    Poruka
    2,964
    Liked
    406 times

A jebi ga, da stanu, pitao bi se "sto se je desilo?"

Slične Diskusije

1. problem...?