Stranica 1 od 2 12 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 1 do 10 od 17
Like Tree6Likes

Endometrioza

Raspravljate o temi Endometrioza u Medicina forumu, dio Zdravlje foruma; ...

Banned
    Datum registracije
    09-05-11
    Poruka
    1,801
    Liked
    472 times

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza označuje prisustvo endometralnih stanica koje u normalnim uvjetima oblažu unutrašnjost materišta (cavum uteri) izvan šupljine maternice: na jajnicima, jajovodima, okolnim
    (mokraćni mjehur, crijevo) ili udaljenim organima (pluća).

Kako i raseljene stanice endometrija posjeduju u većoj mjeri estrogenske receptore (40 - 60%), na
    opisanim lokalizacijama dolazi do imitacije menstruacijskog ciklusa, te krvarenja u vrijeme menstruacije.
    Kako ova krv nema mogućnost otjecanja dolazi do stvaranja cista (čokoladne ciste), koje pak mogu pucati, iritirati okolno tkivo te dovoditi do nastanka ožiljaka i/ili priraslica u trbuhu. Ako je endometralno tkivo
    prisutno u jajovodima nerijetko dolazi do neprohodnosti jajovoda.

Ova bolest obično prestaje s menopauzom, a hormonska nadomjestna terapija može bolest reaktivirati.
    Postoji nekoliko teorija o nastanku endometrioze, no međutim niti jedna ne daje odgovor zbog čega vlastite
    imunološke stanice ne prepoznaju tkivo nastranom mjestu i ne odstrane endometralne stanice u samom nastanku endometrioze. Raspravljaju se različiti defekti u imunološkom sustavu, ali i utjecaj toksičkih tvari (npr. dioksini). Endometrioza je u biti dobroćudna bolest, a njena maligna alteracija se veoma rijetko javlja.
    Bolest je prisutna u 4 - 10% ginekoloških pacijentica, a slučajno se nalazi i do 60% pacijentica koje se liječe
    od neplodnosti. Iako bolest može perzistirati bez simptoma, češće su prisutne tegobe.
    Tipični simptomi endometrioze su kronična bol u trbuhu, odnosno maloj zdjelici, bolovi prilikom spolnog odnosa, veoma
    bolne menstruacije, neplodnost, problemi s mjehurom ili crijevima, pojačana kemijska osjetljivost i/ili ekstenzivne alergije, i povremeno autoimune bolesti kao što su lupus ili thyreoiditis Hashimoto.

Mogućnost dijagnostike: Endometrioza se može sigurno dijagnosticirati isključivo laparoskopijom. Već simptomi u skladu s endometriozom kao što su bolovi u maloj zdjelici, bilo da se radi o bolnim menstruacijama, bolovima kod spolnog odnosa ili bolovima neovisnim o odnosu ili mjesečnici upućuju na endometriozu. Ultrazvučna dijagnostika - nalaz manjih ili većih homogenih, hipoehogenih cističnih tvorbi na jajnicima postavlja sumnju na endometriozu.

Liječenje: [I]Liječenje je u principu dvojako: konzervativnim putem - hormonska terapija, ili kirurškim putem, odnosno kombinacijom ovih metoda. U okviru hormonske terapije koriste se GnRH analozi, gestagenska supstitucija ili u blažim slučajevima niskodozirani oralni kontraceptivi sa snažnijom gestagenskom komponentom. Uobičajena je kontinuirana primjena hormonske terapije tijekom 6 mjeseci. Novija istraživanja ukazuju na slične rezultate u terapiji endometrioze primjenom gestagena danazola i GnRH analoga.
    Kirurška terapija endometrioze obuhvaća dijagnostičku i istodobno operativnu laparoskopiju (pri čemu se odstrane vidljiva endometriotička žarišta), kao i second-look laparoskopiju (napuštena u novije vrijeme). U liječenju neplodnosti kod neuspjeha kirurškog i medikamentoznog liječenja, primjenjuju se metode umjetne oplodnje.

Alternativne mogućnosti: Holistička medicina polazi od toga da je endometrioza bolest natjecanja i da se pojavljuje u situacijama kada se ženine emocionalne potrebe natječu s njezinim funkcioniranjem u vanjskom svijetu. Jedan od načina kako će tijelo skrenuti pažnju na problem - sukob između najdubljih emocionalnih potreba i onoga što je žena dužna učiniti, onoga što svijet traži od nje, je nastanak endometrioze.

Dali je netko od vas također cuo za endometriozu?

ona Avatar od korisnika Denolea
    Datum registracije
    02-12-11
    Poruka
    1,361
    Liked
    1017 times

Re: Endometrioza

Mogla si to napisat na hrv
    Citam po treci put i jos nisan shvatila sto je.
    I nisam cula
    off i go.

Banned
    Datum registracije
    09-05-11
    Poruka
    1,801
    Liked
    472 times

Endometrioza je dobročudna bolest gdje se ciste guščeg sadržaja nalaze na
    na jajniku, jajovodima i maternici.

A zna se toga nac i u mjehuru ili slijepom crijevu, pa stvara pristisak ili bolove.

Datum registracije
    02-12-11
    Poruka
    1,361
    Liked
    1017 times

Leni, sad stvarno, pa sto je tebi s tim bolestinama?
    Neces ih sve pokupiti, sigurno. I imam jos nekih misterija vezanih uz tebe. Evo, ako ne znas u sto da se obuces za maskare, ja ti predlazem upitnik
    Pretorian likes this.
    off i go.

Banned
    Datum registracije
    09-05-11
    Poruka
    1,801
    Liked
    472 times

A eto, ja sam uvjerena da sam teško bolesna ali da se to ne može otkrit.

I šta cu sad?

Banned
    Datum registracije
    21-07-11
    Poruka
    2,964
    Liked
    406 times

Duso Lenice, ne brini, zdrava si ko dren.
    Probaj malo manje pretrazivati po knjigama i internetu sto te boli, i uzivaj u zivotu. Kad bi imala sve one bolesti od kojih mislis da bolujes, vec bi bila davno bila1.8 ispod zemlje i sa nogan gurala cvice.

Evo Duso, Lenice..ja sam 60-tak, imam diabetis, reumatoidni arthritis, malo koronarnih problema, prije dvije sedmice sam proveo 5 dana u bolnici i primio 6 transfuzija krvi i jednu infuziju zeljeza, pa opet sam sretan, ne kukam,
    Veselim se suncu, kisi, obitelji, mojem peseku, cvrkutu ptica, cvjecu, leptirima, prijateljima, dobrom obroku i casici vina.

Svaki dan se sjeti onih koji su u bolnicama , ludnicama, u invalidskim kolicima, ..sjeti se onih kojima je puno, puno gore nego tebi..

i ako imas vremena, posjeti ih, napisi pismo, pomoli se za njih..
    Bole ces se osijecati , kad to ucinis i vidjeti ces koliko si ti sretna da nisi na njihovom mjestu, u njihovoj poziciji.
    I kad to ucinis i tebi ce biti dusa sretna...
    Zadnji Uredio karfiol : 02-02-12 u 14:52
    Pretorian likes this.

Datum registracije
    02-12-11
    Poruka
    1,361
    Liked
    1017 times

Citat Pravi autor: Lenica Pogledaj Poruke
    A eto, ja sam uvjerena da sam teško bolesna ali da se to ne može otkrit.

I šta cu sad?
    jesi, preporucam pretragu glave
    Pretorian and aLoJa VeRa like this.
    off i go.

Banned
    Datum registracije
    09-05-11
    Poruka
    1,801
    Liked
    472 times

Pretorian, ti odma na šalu bacija.

Kartifol, a mogla bi se uclanit za udrugu životinja..
    Fala vam na savjetu.

Denolea, svi tvoji postovi su ovakvi.

Datum registracije
    02-12-11
    Poruka
    1,361
    Liked
    1017 times

ma ja ti ozbiljno govorim, Lenice draga. Vecina ljudi nema problema sa tolikim strahom od bolesti, i zato ti kazem, ako postane gore, mozda imas problem...u glavi. Evo, iz svoga misljenja sam iskljucila sve sto si ikad napisala bilo di, i rekla samo za ovo.

Nego, reci, zasto tocno mislis da si bolesna? Ponekad se sci osjecaml lose, ali imas li koje simptome, bilo sto?
    Lenica likes this.
    off i go.

Banned
    Datum registracije
    21-07-11
    Poruka
    2,964
    Liked
    406 times

Lenice, ne treba biti paranoidan, pipkati po sebi, i cim cujes za koji lijek ili bolest, to prepisati i pripisati samom sebi.
    Nadji momka, koji ce pipkati po tebi, i reci ti kako su svi djelovi lijepi, i dobri i zdravi.

Usput,sex je vrlo dobra "narodna"medicina.
    Oni ljudi koji se redovito sexsaju, puno su zdraviji i sretniji, nego oni koji ne.
    Lenica likes this.

Stranica 1 od 2 12 ZadnjeZadnje

Lajkaj nas na Facebooku