Stranica 3 od 7 PrvoPrvo 1234567 ZadnjeZadnje
Pokazujem rezultate 21 do 30 od 64

Ozljeda meniska

Raspravljate o temi Ozljeda meniska u Medicina forumu, dio Zdravlje foruma; ...

Liže čim zine Avatar od korisnika Scorpy
    Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,121
    Liked
    165 times

Re: Ozljeda meniska

Žao mi je, ali nema načina da komadić - "fragment", kako oni učeno vele - sraste sam. Ne može se zalijepiti i zarasti, to ti je valjda jasno. Još nema nanorobota koji bi to izveli dok ti sjediš udobno zavaljena u fotelji i pijuckaš kavu.

No donekle ću te utješiti - to nije bolno ni toliko komplicirano. Jest, svaki je operacijski zahvat složen jer postoji određeni rizik, ali daleko smo od Pećine i njegova mesarenja po tuđim koljenima. Za razliku od njega, drugi su prihvatili artroskopiju kao modernu metodu.

Obavlja se uz lokalnu anesteziju pa možeš i gledati ako želiš.
    Zadnji Uredio Scorpy : 19-01-09 u 22:06
    Potpisi su za budale.

prof. Foruma Avatar od korisnika sunka5
    Datum registracije
    29-01-06
    Poruka
    1,335
    Liked
    10 times

Snow, da te malo utješim...

Imamo skoro pa identičnu dijagnozu...Samo što je meni, nakon jednog takvog čučnja koljeno ostalo skoroz blokirano pa nisam mogao niti normalno stajati a kamoli se kretati...

Bio sam kod nekoliko doktora (ortopeda) i svi su mi preporučili operaciju kao rješenje...

I tako sam i otišao na operaciju...

Najmanje se operacija čeka na Traumi, osim naravno ako ne želiš platiti pa otići privatno to obaviti (npr. Lovran i Krapinske toplice)...S time da je u Traumi jedan od najboljih stručnjaka za koljeno (Hudetz)...

Sama operacija je prilično laka za podnjeti...Ja sam dobio spinalnu anesteziju (ne osjetiš ništa od pupka na niže), dakle cijelo vrijeme si budan i gledaš na monitoru kako te operiraju...Naravno da ne otvaraju cijelo koljeno, već se operacija radi arteroskopski, dakle dvije (ili tri) rupice na koljenu i to je to...Evo, danas, nakon pet tjedana nakon operacije niti se ne vide rupice...

Btw, što dulje odgađaš operaciju to će ti veću štetu napraviti taj fragment...

Uglavnom, najbolje ti je otići što prije do nekog ortopeda i vidjeti što će ti on reći...

P.S. ako imaš još neko pitanje oko toga, slobodno pošalji PP (ili pitaj ovdje, kako hoćeš)
    Za one koji žele saznati više o Šunki:

Više o meni

Starter
    Datum registracije
    19-01-09
    Poruka
    6
    Liked
    0 times

Evo mene opet!
    Prvo i osnovno, hvala na savjetima, al ipak imam još nekoliko pitanja.
    - možeš li birati koji će te doktor operirati u Traumi (dobra stvar je u tome što me baš oni "liječe", bila sam tamo kad se to dogodilo, na kontroli i MR je kod njih napravljen)
    - koliko si dugo u bolnici
    - boli li nakon operacije (kao što sam rekla, mene sad i ne boli previše, više osjećaj zatezanja osim krivih pokreta i čučnja koji ne prakticiram)
    - koliko traje oporavak, odnosno nakon koliko se može hodati, voziti...
    - da su potrebne toplice i slične stvari
    znam da je puno pitanja, al vjerojatno ću se kasnije još kojeg sjetit

Starter
    Datum registracije
    19-01-09
    Poruka
    6
    Liked
    0 times

a što se tiče te "blokade" koljena, meni se već dugo vremena, i prije nego što sam ga u čučnju sredila dešava nešto čudno s koljenom. npr. krivo stanem ili čučnet i imam osjećaj da ga nešto zakoči i boli za poludit, al našla sam način jajo to riješit - samo se sjednem na pete, malo pomaknem lijevo-desno i opet škljocne i sve bude u redu. djeluje kao nešto preskoči unutra. nadala sam se da je i ovaj put nešto slično, al moj "sistem" nije funkcionirao jer nisam mogla ni blizu čučnja.
    a inače, problema s koljenom sam imala i pred 15ak godina, tada doduše nisu radili MR i gotovo sam tad završila na operaciji, al me je spasilo mjesec i pol mirovanja i nakon toga kiropraktičar (bar sam mislila). tako da je moguće da sve to ima veze s ovim sad

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,121
    Liked
    165 times

Kako su meni objasnili liječnici, škljocanje je u takvim situacijama normalno. Premda ne i poželjno.

Uglavnom, detaljno su me ispitali koliko se to često javlja, gdje, boli li poslije, vraća li se noga u normalan položaj, škljoca li ponovo pritom. I ključno - zablokira li se koljeno kad se to dogodi. Jer, to je sigurna uputnica za operacijski stol.
    Potpisi su za budale.

prof. Foruma Avatar od korisnika sunka5
    Datum registracije
    29-01-06
    Poruka
    1,335
    Liked
    10 times

Puno pitanja pa da krenem redom:

Citat Pravi autor: snowflake1 Pogledaj Poruke
    - možeš li birati koji će te doktor operirati u Traumi (dobra stvar je u tome što me baš oni "liječe", bila sam tamo kad se to dogodilo, na kontroli i MR je kod njih napravljen)
    Iskreno nemam pojam...Kao što sam rekao bio sam kod Hudetza, kod njega sam i došao kada sam bio na ambulanti (ono u prizemlju lijevo) - možda možeš kad se prijavljuješ za pregled naglasiti da bi htjela baš kod Hudetza

- koliko si dugo u bolnici
    ja sam bio točno 7 dana u bolnici (u petak prijam, u ponedjeljak operacija, u petak doma)

- boli li nakon operacije
    Pa mene nije nešto posebno jako boljelo...Tak i tak dobiješ protiv bola intravenozno...Možda sam još poslije popio par voltarena...Uglavnom ništa posebno

- koliko traje oporavak, odnosno nakon koliko se može hodati, voziti...
    Pa ovisi o tome da li ti šivaju menisk (ko meni) ili ti jednostavno odrežu polomljeni dio...U prvom slučaju oporavak je dosta dugačak...Četiri tjedna se nosi ortoza - noga je nonstop u ispruženom položaju...Pa onda vježbanje, ojačavanje noge...Hodati možeš čim ti maknu dren iz koljena (nakon 24h) a voziti očito kad makneš ortozu...

Kakav je oporavak kada odrežu dio meniska ne znam. Jedino znam da je puuno kraći....

- da su potrebne toplice i slične stvari
    Ne...Jedino je potrebna fizikalna terapija i vježbati,vježbati..

znam da je puno pitanja, al vjerojatno ću se kasnije još kojeg sjetit
    Samo ti pitaj....Ali uzmi u obzir da ti samo mogu govoriti iz vlastitog iskustva, puno toga ovisi od čovjeka do čovjeka

a što se tiče te "blokade" koljena, meni se već dugo vremena, i prije nego što sam ga u čučnju sredila dešava nešto čudno s koljenom. npr. krivo stanem ili čučnet i imam osjećaj da ga nešto zakoči i boli za poludit, al našla sam način jajo to riješit - samo se sjednem na pete, malo pomaknem lijevo-desno i opet škljocne i sve bude u redu. djeluje kao nešto preskoči unutra. nadala sam se da je i ovaj put nešto slično, al moj "sistem" nije funkcionirao jer nisam mogla ni blizu čučnja.
    Imao sam potpuno iste 'simptome'...Sve dok jednom nije toliko škljucnulo da se nije moglo 'riješiti' nikakvim pozama...

Citat Pravi autor: Scorpy Pogledaj Poruke
    Kako su meni objasnili liječnici, škljocanje je u takvim situacijama normalno. Premda ne i poželjno.

Uglavnom, detaljno su me ispitali koliko se to često javlja, gdje, boli li poslije, vraća li se noga u normalan položaj, škljoca li ponovo pritom. I ključno - zablokira li se koljeno kad se to dogodi. Jer, to je sigurna uputnica za operacijski stol.
    Ja sam napravio grešku da nisam išao kod doktora sve dok nije škljucnulo tako da se nije moglo nikako drugačije riješiti osim operacijom...Vjerojatno bi se dalo to drugačije riješiti da sam ranije otišao do doktora...Iako su mi rekli da bi to samo odgodilo neizbježno...
    Za one koji žele saznati više o Šunki:

Više o meni

Starter
    Datum registracije
    08-08-08
    Starost
    39
    Poruka
    1
    Liked
    0 times

mogu ti preporučiti stručnjaka za koljena Željka Cipčića vft.majstor je za takve probleme, znam da je nekima spasio koljena od operacije,piše stručne radove, ma odličan je,Ja sam kod njega išla zbog drugih problema i vjeruj mi sve sam probala dok nisam došla kod njega!
    samo nipošto nemoj u ligamente ni pod koju cijenu, totalno nekompetentni

Starter Avatar od korisnika giovanni11
    Datum registracije
    22-01-09
    Starost
    38
    Poruka
    61
    Liked
    0 times

Citat Pravi autor: daka Pogledaj Poruke
    Pa preporuka ti je dobra, za tu ozlijedu moraš mirovat, jer to je teška i jako zajebana ozlijeda, pogotovo ako je puknuće ili medijalnog ili lateralnog meniska.

Možda bi bilo dobro da imobiliziraš koljeno, jer medijalni menisk ti učvršćuje koljeno.

a zajebana situacija baš kod tog medijalnog je to što je on srasto sa hrskavicom u koljenu tako da je on manje fleksibilan od lateralnog meniska i zbog toga se on češće ozlijedi.
    Ako baš moraš raditi stavi spravu.

Datum registracije
    18-10-08
    Poruka
    4,121
    Liked
    165 times

Spravu? Misliš - steznik?
    Potpisi su za budale.

Starter Avatar od korisnika giovanni11
    Datum registracije
    22-01-09
    Starost
    38
    Poruka
    61
    Liked
    0 times

Imaš za kupiti steznik s vodilicama za rasterećenje koljena.
    Nemogu se sjetiti kak se zove ta sprava,ali sam ju koristio.

Lajkaj nas na Facebooku